Koliko ste čuli pesama koje se odnose na invalidnost ili su podstaknute iskustvom invaliditeta? Više nego što mislite!
Merilin Menson postao je noćna mora roditelja i zvezda tinejdžera umnogome zahvaljujući iskustvu hroničnog razboljevanja tokom detinjstva, kada je često boravio u bolnicama. Tokom tih perioda počeo je da se oseća kao odmetnik koji posmatra svet bez ikakve povezanosti sa njim. Privremeni invaliditet tokom detinjstva i rane adolescencije podsticao ga je da se pita ko on jeste i da traži svoje mesto u svetu.
Mensonova šokantna i brilijantno izgrađena pojava, muzika i scenski nastup, inspirisani su izgledom koji je zadobio kada više nije imao tipično, bezbrižno detinjstvo. Brutalni stihovi pesme Beautiful People (užasni ljudi, užasni ljudi) dobijaju sasvim novo značenje kada znamo da ih je napisao neko ko je imao invaliditet. Slabi postoje da bi opravdali jake. Čini se da se ti stihovi izruguju džet-setu savršenih ljudi, ali uzevši u obzir iskustvo invaliditeta, otkrivamo da je na meti ovih stihova daleko šira populacija: svi koji su uhvaćeni u jednoličnu ideju mladosti, lepote i fizičkog savršenstva.
Alis Kuper je raniji primer, Mensonov prethodnik u disciplinama šokiranja i užasavanja. Njegovi nastupi završavaju se giljotinom i posluživanjem odsečene glave. On je takođe znao kako da upotrebi tinejdžersku anksioznost izazvanu iskustvom bolesti u detinjstvu (kao trogodišnjak imao je astmu). Zajednički imenitelj Kuperove i Mensonove pojave i scenskog nastupa stvorio je Frenk Zapa. Njegova oštra kritika društva takođe proizilazi iz bolesti koje je preležao u detinjstvu. Kada mu je uobičajen tok detinjstva prekinut bolešću, osećao se kao antropolog koji izučava stranu kulturu.
Save the Last Dance for Me
Postoji li iko ko nije čuo ovu pesmu? Postala je veliki hit 1960. u izvedbi Ben E. Kinga i benda The Drifters. Malo je poznato da je tekstopisac, Dok Pomus, imao invaliditet. Usled posledica dečje paralize, koristio je proteze i štake pri kretanju, potom i kolica… i nije plesao.
Pesma je moćna jer svako može da se poistoveti sa protagonistom, a otkrivanje lične istorije tekstopisca pridodaje značenje stihovima. Navodno je Pomus napisao ovu pesmu svojoj ženi koja je volela da odlazi na ples… Kada je slučajno našao neku pozivnicu za venčanje, uspomene su navrle. Setio se kako je na sopstvenom venčanju posmatrao svog brata dok pleše sa mladom. To ga je inspirisalo da na poleđini iste te pozivnice napiše stihove pesme, za jednu noć.
Svaki ples možeš plesati sa onim tipom što te gleda s divljenjem, dozvoli mu da te čvrsto drži / Svaki svoj osmeh možeš uputiti onom čoveku koji te je držao za ruku pod mesečinom / Ali ne zaboravi ko te kući vodi i u čijem naručju ćeš biti
U nekim delovima pesma odražava ranjivost i strah, a onda se preokreće u samouverene stihove sa erotskim nagoveštajem, da bi na kraju razotkrila uzajamno poverenje i povezanost.
[…] idi i zabavi se / Smej se i pevaj ali dok smo razdvojeni nikom nemoj svoje srce dati /
A ne zaboravi ko te kući vodi i u čijem naručju ćeš biti
To je pesma koja nas lako uvlači u svoj svet, kako melodijom, tako i stihovima. Svako se suočava sa strahom da može biti ostavljen – jer to je univerzalno ljudsko iskustvo. Svako oseća olakšanje i zahvalnost zbog srećnog kraja. Nesumnjivo, pesma pokazuje kako iskustvo osobe sa invaliditetom i situacije sa kojima se suočava, rasvetljavaju opšta ljudska iskustva.
Možeš plesati, samo nastavi do kraja noći i dok ne bude vreme da se krene / Ako te bude pitao da li si sama, može li te kući otpratiti, moraš ga odbiti / Jer, nemoj da zaboraviš ko te kući vodi i u čijem naručju ćeš biti
JOŠ PESAMA… ZA PLES
Daddy Come and Get Me – Dolly Parton [o prisilnoj institucionalizaciji]
My Generation – The Who [Da li je mucanje invaliditet?]
I Don’t Need No Doctor – Ray Charles
In Northern California (Where the Palm Tree Meets the Pine) – Danny O’Keefe [o vezi za jednu noć sa ženom sa invaliditetom]
https://www.youtube.com/watch?v=2EKD55gWeFg
I Wanna Be Sedated – The Ramones [verovatno inspirisano Džoijevim opsesivno kompulsivnim poremećajem]
https://www.youtube.com/watch?v=ZLlLtSG7xe4
Spasticus (Autisticus) – Ian Dury & The Blockheads [zabranjena himna za Međunarodnu godinu osoba sa invaliditetom, 1981]
Santa’s In A Wheelchair – The Kids Of Widney High [Widney High je specijalna škola u Los Anđelesu]
Priredila: Marijana Čanak
- http://www.e-bility.com/articles/disability-songs.php#collection
- http://www.songfacts.com/detail.php?id=7450
- http://lyricstranslations.com/prevod/the-drifters-save-the-last-dance-for-me