• POČETNA
  • IMPRESUM
  • ARHIVA
  • KONTAKT
  • IZ KRUGA VOJVODINA
  • ENGLISH CORNER

  Selection of posts published on the Portal o invalidnosti translated from Serbian into English language

Logo organizacije
Podržite naš rad
Skip to content
  • Žena i invalidnost
  • Društvo
  • Kultura
  • Porodica
  • Zdravlje
  • Zapošljavanje
  • Sport
  • Pomagala
  • Poznate ličnosti
  • Žena i invalidnost
  • Društvo
  • Kultura
  • Porodica
  • Zdravlje
  • Zapošljavanje
  • Sport
  • Pomagala
  • Poznate ličnosti
Impresum Kontakt Arhiva
Izdvajamo
Objavljeno 10 decembar 202413 decembar 2024 | Autor Redakcija

Tag/ovi:

Narodni muzej Šumadije dostupan za slepe osobe, Pristupačna kultura, Taktilna tabla
 443 pregleda
NAJPOPULARNIJE
Lauren Elysе: Umetnost vitiliga
Forum mladih sa invaliditetom objavljuje konkurs za pohađanje prakse u kompanijama za 10 mladih sa invaliditetom
Ljilja Slišković’s Quarantine Notes: It’s time to reexamine ourselves
Dušanka Vukelić’s Quarantine Notes: This is also a fight against alienation

Kuća Svetozara Markovića dostupna slepim osobama

Kulturni sadržaj muzejske postavke u Kući Svetozara Markovića u Kragujevcu učinjen je dostupnim slepim i slabovidim osobama.

Narodni muzej Šumadije je sprovodeći projekat Kuća Svetozara Markovića otvorena svima uz podršku Ministarstva kulture postavio taktilna tablu koja omogućuje slepim i slabovidim osobama da saznaju o istorijskim događajima u Kragujevcu u XIX veka i da se informišu o znamenitim istorijskim ličnostima XIX veka – Svetozaru Markoviću, proti Miliji Barjaktareviću čija je ovo kuća bila, da se upoznaju sa planom stare varoške kuće koja je izgrađena u prvoj polovini XIX veka… Taktilnu tablu je dizajnirao Dejan Petrović.

Stalna muzejska postavka u kući u kojoj je Svetozar Marković živeo dve godine, a koja sada nosi njegovo ime, svedoči o bogatom i burnom političkom životu Srbije u XIX veku. Ta postavka je nedavno obogaćena i izložbom Vesnice novog veka autorke Nataše Milosavljević, kustoskinje u Narodnom muzeju Šumadije, koja je posvećena ženama koje su doprinele političkoj živopisnosti Kragujevca i Srbije tog vremena.

Istorijske činjenice kažu da je baš ulicama koje okružuju ovu kuću uz zvuke Marseljeze Svetozar Markovć sa svojim istomišljenicima 15. februara 1876. godine proneo crveni barjak sa natpisom samouprava, koji su, po nekim kazivanjima, sašile Milica i Janka Ninković, sledbenice Svetozara Markovića po kojima Medicinska škola u Kragujevcu danas nosi ime.

Narodni muzej Šumadije u Kragujevcu godinama pokušava da muzejske sadržaje učini dostupnim i osobama sa invaliditetom.  Pre Kuće Svetozara Markovića, već je uspešno ostvarena pristupačnost u Amidžinom konaku i Legatu akademika Nikole Koke Jankovića.


Izvori: Prilog Sonje Radulović iz Kragujevca, Televizija Nova S, 10.12.2024; “Vesnice novog veka“ učinile bogatijom stalnu postavku Narodnog muzeja Šumadije, Zvanična internet stranica Grada Kragujevca, 21.11.2024.

Redakcija
Izdavač: …IZ KRUGA – VOJVODINA, organizacija za podršku ženama sa invaliditetom. Medij je upisan u registar javnih glasila pod brojem IN000088 4. novembra 2010. godine.

POSLEDNJI POSTOVI

  • Post
    Leto na Adi za osobe s invaliditetom
  • Post
    Promocija inkluzivnih praksi u sportu
  • Post
    19 privilegija fizički sposobnih osoba
  • Post
    Rodna perspektiva na margini Globalnog samita invalidnosti
  • Post
    Uskoro obuka za lične pratioce dece u Novom Sadu

Povezani tekst(ovi):

  • POČETNA
  • IMPRESUM
  • ARHIVA
  • KONTAKT
  • IZ KRUGA VOJVODINA
Logo Portal o invalidnosti
© 2023 Portal o invalidnosti. All rights reserved.     |   Politika privatnosti   |   Design: DM media