Stalno se raspravljamo oko toga ko je bolji: Supermen ili Spajdermen – kaže Den Vajt o razgovorima sa svojom desetogodišnjom ćerkom Emili.
– Kažem joj da Supermen poseduje rentgenski vid i snagu. Ona kaže: – Da, ali Spajdermen ima bolji kostim! Na to zaista nemam odgovor!
Den Vajt (44) pokazuje entuzijazam kada su u pitanju dve stvari: Emili (nevolja u boci, kako voli da je zove) koja je rođena sa rascepljenjem kičme (spina bifida) i za superheroje.
Do prošle godine Vajt je bio zaposlen u elektro prodavnici, a crtao je u slobodno vreme. Sada je umetnik koji pokreće sopstveni strip The Department of Ability u kome tim superheroja sa invaliditetom spasava svet, a predvodi ih Emili, heroina u letećim kolicima.
Vajtovi junaci privukli su pažnju Stena Lija, pisca, urednika i izdavača koji stoji iza Spajdermena, X-Mena, Tora… U planu je da podrži Vajtov serijal kada objavljivanje počne.
– To je neverovatno! – kaže Vajt – Sa najkreativnijim, brilijantnim, svetski poznatim kreatorom stripova i superheroja koji je zainteresovan za ovaj projekat, to će značiti da invalidnost najzad ima svog dobro poznatog kreativnog šampiona.
Kako je Vajt dospeo do ovog projekta? Kada je Emili dobila svoja prva kolica, imala je tri godine. Vajt je hteo da pokaže svojoj ćerki druge osobe sa invaliditetom s kojima bi mogla da se poveže i zajedno su sedeli pred televizorom, prebacujući s kanala na kanal. – Ali nije bilo ničeg! – seća se. – Neki edukativni programi, ali ništa zabavno. Niko ko je baš kao oni, a ne samo ‘neki tamo lik u kolicima’. Zato sam uradio nešto povodom toga.
Vajt je počeo da crta i da razvija likove: od geparda sa protezom, do brilijantnog naučnika sa belim štapom i izrazitim psihičkim sposobnostima. Crteže je postavljao na Fejsbuk stranice organizacija za osobe sa invaliditetom. Jedan od humanitarnih fondova koji pruža finansijsku podršku deci sa krtim kostima oglasio se i ponudio podršku. – Stvari su eskalirale. Neverovatno! Menja igru ne samo u svetu stripa, nego i kada je generalno reč o invaliditetima!
Vajt je veoma entuzijatičan, jer vidi pozitivan potencijal koji njegov rad može doneti.
Važno je da deca sa invaliditetom vide u medijima ljude koji su nalik njima, kako bi dobili uvid u svu raznovrsnost stvari kojima mogu da se bave. To je Vajtov vodeći motiv. Ne samo da želi da stvori verodostojan strip koji će biti prihvaćen među obožavaocima ovog žanra, nego želi da stvori nešto što će narpaviti malu pukotinu u neprekidnom isključivanju osoba sa invaliditetom.
Radeći na razvoju stripa, Vajt je pozvao Bredlija Dejvisa, umetnika sa neurološkim invaliditetom, da dizajnira svemirski brod za glavnog negativca u stripu. Emili je osmislila junaka po uzoru na svog plišanog medu i odlučila da mu se doda protetička ruka.
– Invaliditet je jednostrano predstavljen u medijima. Ne nužno iz nepoznavanja, nego i zbog straha – kaže Vajt. – Ali unutar zajednice osoba sa invaliditetom su talenti koji oduzimaju dah. To treba da bude mejnstrim.
Deca iz škole koju Emili pohađa već su primetila Vajtov rad.
– Uvek bi prva kopirala stranice stripa i odnosila ih u školu – kaže Vajt. – Sada deca koju ne poznaje dolaze do nje i pitaju: – Jesu to ta leteća kolica?
Za Vajta, oživljavanje superheroja u popularnoj kulturi učinilo je strip logičnom platformom koja uvodi invaliditet među mejnstrim publiku. Postoji prirodna naklonost između invaliditeta i kulture superheroja, bilo da je literarna – slepi Dardevil ili Profesor X sa paraplegijom – ili više simbolička, fokusirana na autsajdere koji postaju pobednici i imaju različite sposobnosti pojačane modernom tehnologijom. Vajt veruje da popularnost ovog žanra znači da nema granica koje strip karakter sa invaliditetom ne može preći.
– Svi vole superheroje – kaže Vajt. – Oni imaju ogroman udeo u popularnoj kulturi. Svi imaju torbu sa Osvetnicima ili su bar videli tu vrstu filma. Mislio sam, ako uradim ovo, svi će videti.
Upotreba superheroja ovde nije samo zbog kulturnog dometa takvog karaktera, nego i zbog načina na koji invaliditet može da se predstavi. Osobe sa invaliditetom nisu pasivne, niti izazivaju sažaljenje, nego su u misiji spasavanja sveta.
– To je nešto što prikazuje invaliditet kao moć i snagu – Vajt objašnjava. – Svako dete, bez obzira na sve, ima ta svojstva.
IZVOR: