Prvi Forum poslodavaca i praktikanata sa invaliditetom održan je u Beogradu 10. aprila 2024. godine u okviru programa Radna praksa za mlade sa invaliditetom koji sprovodi Forum mladih sa invaliditetom uz finansijsku podršku Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Dvadeset poslodavaca i dvadeset i dva praktikanta okupilo se kako bi razmenili utiske i iskustva stečena tokom prethodna dva meseca
Mladi sa invaliditetom imali su priliku da svoja znanja i veštine primene na željenom radnom mestu, kao i da ih unaprede pod mentorstvom poslodavaca vodećih kompanija u Srbiji, koji su svoje pozicije prilagodili i oglasili za osobe sa invaliditetom.
Tokom Foruma su istaknuti izazovi sa kojima se susreću mlade osobe sa invaliditetom pri traženju posla, pristupu radnim mestima i razvoju profesionalnih veština, ali su i prepoznati i pohvaljeni napori i podrška kompanija koje kroz ovaj program učestvuju u pokretanju pozitivnih promena.
– Sve više poslodavaca prepoznaje potencijal i talente osoba sa invaliditetom koje žive u ovoj zemlji. Oni istovremeno preduzimaju korake da svoje radne prostore učine inkluzivnijim i pristupačnijim. Tim poslodavcima želim da se zahvalim na njihovom vođstvu i što su pokazali da se kroz uključivanje osoba sa invaliditetom u radne timove poslovanje može učiniti jačim! Nadamo se da će ovaj program stažiranja postati efikasan model koji će druge kompanije u Srbiji slediti kako bi se osobama sa invaliditetom obezbedila adekvatna radna mesta – rekla je Bruk Ajšam, direktorka misije u Srbiji Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Iako je usvojeno niz afirmativnih mera kojima se podstiće zapošljavanje osoba sa invaliditetom i dalje postoje izazovi i prepreke koje otežavaju njihovo uspešno uključivanje na tržište rada: nepovoljna obrazovna struktura, izostanak jednakih mogućnosti u pristupu programima obuka i praksi, kao i nedostatak prilika za sticanje veština neophodnih za obavljanje određenih poslova. Čak i kada osobe sa invaliditetom imaju mogućnost obrazovanja i razvoja svojih stručnih kompetencija, često nailaze na nedostatak šansi za praktičnu primenu tih veština u stvarnom radnom okruženju. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji je približno jedanaest hiljada osoba sa invaliditetom nezaposleno.
– Moje iskustvo na praksi u oblasti ljudskih resursa je izuzetno pozitivno i veoma značajno za moj karijerni put. Verujem da će mi olakšati potragu za stalnim poslom, jer je svako radno iskustvo značajno pri traženju posla, pogotovo u struci psihologa za koju sam se školovala – izjavila je Teodora Palinkaš, praktikantkinja na poziciji saradnik u timu za ljudske resurse u kompaniji Mona.
Poslovni sektor igra vitalnu ulogu u podsticanju jednakosti pri sprovođenju politika različitosti i inkluzije kroz obezbeđivanje jednakih mogućnosti pri zapošljavanju, stvaranje pristupačnog radnog okruženja i angažovanje u inicijativama korporativne društvene odgovornosti.
– Motiv za ulazak u program radne prakse je proizašao iz namere da kompaniju učinimo inkluzivnijom, koja će da neguje različitosti i aktivno način se bori protiv predrasuda, stereotipa, neinformisanosti i potencijalne diskrimanacije pojedinih društvenih grupa u našoj zajednici – izjavila Vilena Višnjić, menadžerka akvizicije talenata u kompaniji PepsiCo.
Program Radna praksa za mlade sa invaliditetom realizuje se u okviru projekta Posao po meri: ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom, koji realizuje Forum mladih sa invaliditetom u partnerstvu sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, Karitasom Srbije, Smart Kolektivom i Centrom za samostalni život osoba sa invaliditetom u Srbiji.
Izvor: Saopštenje za medije i fotografiju dostavila Fondacija Ana i Vlade Divac mejlom dana 10.4.2024.