Međunarodni dan žena obeležava se svake godine 8. marta u čast društvenih, ekonomskih, kulturnih i političkih dostignuća žena širom sveta. Ovaj dan pruža priliku da se proslavi napredak postignut u unapređenju ženskih prava i rodne ravnopravnosti, istovremeno naglašavajući kontinuirani rad potreban za postizanje istinske jednakosti za sve žene ali i da se upozori na i dalje neravnopravan položaj žena i neretko gubljenje prethodno stečenih prava i sloboda.
Međunarodni dan žena slavi dostignuća svih žena, uključujući i žene sa invaliditetom. Žene sa invaliditetom suočavaju se sa jedinstvenim skupom izazova i prepreka za jednakost, uključujući pristup obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i političkom predstavljanju.
Istražimo iskustva žena sa invaliditetom i saznajmo zašto je važno da slavimo i podižemo glas žena sa invaliditetom na Međunarodni dan žena.
Invaliditet i rodna neravnopravnost
Žene sa invaliditetom čine značajan deo svetske populacije, ali se njihova iskustva često zanemaruju i marginalizuju. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, otprilike 15% svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta, a žene sa invaliditetom imaju veću verovatnoću da dožive siromaštvo, nasilje i diskriminaciju nego žene bez invaliditeta. Žene s invaliditetom se suočavaju sa dvostrukim nedostatkom kada je u pitanju rodna nejednakost. Veća je verovatnoća da će doživeti rodno zasnovano nasilje, siromaštvo i socijalnu isključenost nego žene bez invaliditeta, dok se takođe suočavaju sa diskriminacijom i preprekama pristupačnosti zbog invaliditeta. Ove prepreke mogu uključivati fizičke prepreke kao što su nepristupačne zgrade, nedostatak prevoza i pomagala, kao i barijere u pogledu stavova kao što su negativni stereotipi i stigma.
Obrazovanje i zapošljavanje
Pristup obrazovanju i zapošljavanju je od ključnog značaja za postizanje rodne ravnopravnosti, ali žene sa invaliditetom se suočavaju sa značajnim preprekama u obe ove oblasti. Prema podacima Ujedinjenih nacija, manje od 1% dece sa invaliditetom u zemljama u razvoju je upisano u osnovnu školu, a devojčice sa invaliditetom imaju manje šanse da pohađaju školu od dečaka sa invaliditetom. Ovaj nedostatak obrazovanja može imati doživotne posledice za žene sa invaliditetom, uključujući ograničene mogućnosti zapošljavanja i ekonomsku nezavisnost. Pored obrazovnih prepreka, žene sa invaliditetom se takođe suočavaju sa značajnim izazovima u radnoj snazi. Prema Međunarodnoj organizaciji rada (ILO), manje je verovatno da će žene sa invaliditetom biti zaposlene nego žene bez invaliditeta ili muškarci sa invaliditetom. Takođe, one zarađuju manje od svojih vršnjaka bez invaliditeta i veća je verovatnoća da će raditi na slabo plaćenim, nesigurnim poslovima sa malo beneficija.
Zdravstvena zaštita i pristup uslugama
Žene sa invaliditetom se takođe suočavaju sa značajnim preprekama u pristupu uslugama zdravstvene zaštite. Veća je verovatnoća da će imati zdravstvenih problema u vezi sa reproduktivnim zdravljem, uključujući veće stope smrtnosti i morbiditeta majki. Žene sa invaliditetom se takođe suočavaju sa preprekama u pristupu uslugama seksualnog i reproduktivnog zdravlja, uključujući nedostatak pristupačnih informacija, negativne stavove pružalaca zdravstvenih usluga i fizičke prepreke za pristup zdravstvenim ustanovama. Žene sa invaliditetom češće doživljavaju nasilje i zlostavljanje, uključujući seksualni napad, nasilje u porodici i eksploataciju. Prema podacima Svetske banke, žene sa invaliditetom imaju tri puta veću šansu da dožive seksualno nasilje nego žene bez invaliditeta. Ova iskustva mogu imati značajne posledice na mentalno i fizičko zdravlje žena sa invaliditetom, a suočavaju se sa preprekama u pristupu uslugama podrške.
Politička zastupljenost
Žene sa invaliditetom su takođe nedovoljno zastupljene u političkim ulogama i u donošenju odluka. Prema Ujedinjenim nacijama, manje je verovatno da će žene s invaliditetom učestvovati u političkim aktivnostima i procesima donošenja odluka, uključujući glasanje i kandidovanje za funkciju. One se takođe mogu destimulisati za učešće u civilnom društvu i organizacijama za zastupanje osoba sa invaliditetom zbog fizičkih prepreka i barijera u pogledu stavova.
Obeležavanje Međunarodnog dana žena sa invaliditetom
Međunarodni dan žena pruža priliku da se proslave dostignuća žena sa invaliditetom i istakne kontinuirani rad potreban za postizanje jednakosti i inkluzije za sve žene.
Ovo su neki načini da proslavite i uzdignete žene sa invaliditetom na ovaj dan uključuju:
- Pojačajte glasove i perspektive žena sa invaliditetom. Stavite u fokus žene sa invaliditetom u svojim razgovorima i akcijama na Međunarodni dan žena;
- Podržite organizacije i inicijative koje vode žene sa invaliditetom. Postoje mnoge organizacije i inicijative koje vode žene sa invaliditetom koje rade na promovisanju jednakosti i inkluzije. Razmislite o doniranju ili volontiranju u ovim organizacijama kako biste podržali njihov rad;
- Učite o iskustvima i perspektivama žena sa invaliditetom. Obrazujte se o jedinstvenim izazovima i iskustvima sa kojima se suočavaju žene sa invaliditetom i slušajte njihove glasove i perspektive;
- Zagovarajte politike i prakse koje promovišu jednakost i inkluziju žena sa invaliditetom. Pozovite vlade, organizacije i institucije da daju prioritet u politikama i praksi pristupačnosti, inkluziji i pravičnosti za žene sa invaliditetom;
- Prepoznajte i slavite dostignuća žena sa invaliditetom. Odvojite vreme da prepoznate i proslavite dostignuća žena sa invaliditetom u vašim zajednicama i širom sveta. Istaknite njihova dostignuća i doprinos društvu.