Kolica na sklapanje
To su klasična kolica. Ima ih od onih standardnih (penzionerskih) do savremenih, dobro prilagodljivih i podesivih aktivnih kolica. Sva imaju sličan mehanizam sklapanja – preklopnu mehaniku papučicu za noge prema gore i povlačenjem presvlake sedišta prema gore ona postaju uska.
Zbog mogućnosti preklapanja potrebno je nešto pomičnosti u okviru kolica i to zato kako kod preklapanja ništa ne bi zapelo. Prednost: više udobnosti, jer se kod neravnog tla ponešto izjednačuju. Mana: deo snage potrebne za pokretanje „propadne“ zbog pokretljivosti okvira.
Sve mere, dakle širina i dubina sedišta, i visina leđnog naslona mogu se individualno uskladiti prilikom izbora kolica. Isto tako, može se prilagoditi nagib sedišta i „mogućnost prevrtanja“ prema jačini invaliditeta ili znanju upravljanja od strane korisnika. Ova kolica su najprikladnija kao dnevna kolica.
Za sportske aktivnosti se ne preporučuju, jer se zbog ograničene podesivosti ne mogu se dovoljno prilagoditi. Osim toga, zbog mnogih pokretnih delova koji omogućuju sklapanje, nedovoljno su stabilna za neke sportske aktivnosti, kao naprimer za košarku.
Kruta kolica
Preklapanje je drugačije nego kod sklopivih kolica. Kod krutih kolica točkovi se sa strane skidaju, a leđni naslon preklapa se na sedište. Na taj način se kolica mogu ukrcati u auto. U takvim kolicima ništa se drugo ne pokreće, što znači da se svu snagu koja je na raspolaganju može upotrebiti za pokretanje. To je naročita prednost za tetraplegičare. Svakako je slaba strana da kolica reaguju na svaku, pa i najmanju nepravilnost terena.
Sve mere se, kao i kod sklopivih kolica, mogu pojedinačno prilagoditi. Dodatno, moguće je promeniti ugao leđnog naslona čime se individualno priladođava položaj sedišta. Kruta kolica se koriste za svaki dan, a i za sport. Kolica moraju biti prilagođena svakoj pojedinoj vrsti sporta, tako da su prilagođena ne samo stepenu povrede nego i posebnom položaju prilikom obavljanja pojedinih sportskih aktivnosti. Ko još nezna sasvim sigurno kojim će se sportom baviti, treba da izabere kolica koja dopuštaju što veći slobodni prostor za kasniju prilagođenost.
Elektromotorna kolica
Unutrašnja, spoljašnja i kombinovana elektromotorna kolicaElektromotorna kolica za unutrašnju upotrebu se odlikuju posebno malim merama (dužina i širina). Kako bi bila što lakše pokretljiva, imaju pozadi i napred prilično male točkove. Dva motora pokreću oba nešto veća točka, tako da je moguće okrenuti se na mestu. Jedan motor vozi unazad, a drugi unapred.
Takva se kolica se obično ne koriste za spolja, jer mali točkovi zapinju za svaku neravninu. Prikladna su za tetraplegičare, koji ne mogu pokrenuti mehanička kolica, a imaju mali stan i za one koji se za izlaske presele u elektromotorna kolica za spoljnu upotrebu.
Elektromotorna kolica za vanjsku upotrebu trebala bi se koristiti za dulje vožnje i neravni teren. One svojim velikim kotačima koje pokreće motor prema naprijed i direktnim upravljanjem stražnjih kotača, nisu naročito okretna, ali mogu do neke mjere prelaziti i preko rubnih kamena. Ipak, osobe koji koriste javna saobračajna sredstva (autobus, tramvaj i sl.) sigurnija su od onih koja se voze sama, jer se i mokre rampe ili pukotine na pločniku takođe moraju svladati. Međutim, tko ne može voziti automobil, a želi istražiti više od svoje najbliže okoline, može da razmišlja o kupovini ovakvih kolica. Sledeća loša strana ovih kolica je da se mere ne mogu prilagoditi onako tačno kao kod aktivnih kolica (širina i dubina sedišta, visina naslona).
Kombinirana elektromotorna kolica predstavljaju kompromis. Ona su još relativno okretna, a imaju i nešto veće točkove, pa se mogu koristiti i napolju. Princip okretanja sličan je kao i kod unutrašnjih elektromotornih kolica, a sastoji se od dva motora koji omogućuju okretanje na mestu. Ova kolica imaju indirektno upravljanje. To znači da su manji, obično prednji točkovi, neaktivni i samo slede smer dat od motora. To je isti princip kao i kod mehaničkih kolica: dva motora – dve ruke. Ipak, teško je prevladati neravnine terena i staze s nagibom. Ovakva kolica su pogodna za tetraplegičare koji imaju prostran stan, i donekle za one koji se bez premeštanja voze u grad ili na duže staze. Što se tiče prilagođavanja na individualne telesne mere, važi isto što i za spoljašnja elektromotorna kolica: nije moguća centimetarska točnost.
Redakcija
Izdavač: …IZ KRUGA – VOJVODINA, organizacija za podršku ženama sa invaliditetom. Medij je upisan u registar javnih glasila pod brojem IN000088 4. novembra 2010. godine.