Komitet za eliminaciju svih oblika diskriminacije žena održao je 85. sednicu u Ženevi od 8. do 26. maja 2023. Nemačka, Island, Slovačka i Španija su države koje su na ovoj sednici primile zaključna zapažanja Komiteta na svoje periodične izveštaje. Izdvajamo preporuke Komiteta koje se odnose na unapređenje zaštite od nasilja žena sa invaliditetom.
Nemačka: Komitet pozdravlja stupanje Nemačke 2018. godine u države članice Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici i neprodužavanje rezervi na tu Konvenciju. Međutim, Komitet sa zabrinutošću primećuje da osobe koje su preživele rodno zasnovano nasilje ponekad ne dobijaju podršku koja je prilagođena njihovim specifičnim potrebama, posebno kada se radi o ženama i devojčicama sa invaliditetom. Odsustvo nezavisnog mehanizma za praćenje slučajeva rodno zasnovanog nasilja nad ženama sa invaliditetom koje žive ili rade u specijalizovanim institucijama, takođe predstavlja oblast za zabrinutost. Komitet preporučuje da država pruži pristupačnu i prilagodljivu podršku. Takođe podstiče državu da se bavi slučajevima rodno zasnovanog nasilja i zlostavljanja u institucijama za smeštaj osobe sa invaliditetom.
Island: Komitet je izrazio zabrinutost zbog rasprostranjenosti rodno zasnovanog govora mržnje i stereotipnog prikaza žena koje pripadaju grupama u nepovoljnom položaju, kao što su žene sa invaliditetom, uključujući i putem društvenih mreža. Komitet preporučuje da država članica kriminalizuje seksistički, mizogini i druge oblike rodno zasnovanog govora mržnje. Što se tiče prinudne sterilizacije, usvajanje Zakona o sterilizaciji u 2019. smatra se pozitivnom radnjom. Preporučuje se izmena i dopuna Opšteg krivičnog zakona kako bi se eksplicitno inkriminisala prinudna sterilizacija, kao prethodna podrška ženama sa invaliditetom, uključujući one sa intelektualnim ili psihosocijalnim invaliditetom. Prema izveštaju Nacionalnog komesara islandske policije iz 2020. godini postoji „nesrazmerno visok rizik od nasilja u porodici nad ženama sa invaliditetom i nesrazmerno niska stopa osuda u takvim slučajevima“.
Slovačka: Kao rezultat rata u Ukrajini, Slovačka je domaćin mnogim izbeglim osobama. Država je usvojila tri paketa zakona kako bi olakšala integraciju osoba izbeglih iz Ukrajinse, posebno žena. Pokriva osnovne potrebe, uključujući zaštitu i sklonište, hranu, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. Međutim, zbog nekih izveštaja, postoje nedostaci u identifikaciji žena sa invaliditetom. Nepotrebno je pojašnjavati da nedostatak identifikacije znači nedostatak prepoznavanja specifičnih potreba žena sa invaliditetom. Još jedna suštinska briga Komiteta u vezi sa Slovačkom odnosi se na obrazovanje. Komitet podstiče državu članicu da uključi decu sa smetnjama u razvoju u redovne škole i da okonča njihovu segregaciju u specijalnim školama ili specijalnim odeljenjima.
Španija: Postignuće Španije u pogledu prava žena i devojčica sa invaliditetom je usvajanje Organskog zakona br. 2/2020. Zahvaljujući ovom zakonu, Krivični zakonik je izmenjen na način koji inkriminiše prinudnu sterilizaciju ili sterilizaciju bez pristanka poslovno nesposobnih osoba sa invaliditetom.
Izvor: EDF Women’s Voice Newsletter, Issue 45, jul 2023.