IZ KRUGA VOJVODINA se uključila u šestu godišnju Letnju školu Feminizam bez granica u Novom Sadu, jednom od šest gradova u kojima je ove godine održana od 14. do 18. juna 2023. godine. Osim Novog Sada, ostali gradovi u kojima je škola istovremena održana su Atina, Berlin, Lisabon, Nju Delhi i Palermo. Ovogodišnju Letnju školu Feminizam bez granica organizovao je Feministički autonomni centar za istraživanje (FAC istraživanje) iz Atine, a u saradnji sa lokalnim feminističkim aktivistkinjama u svakom od gradova učesnika. FAC istraživanje je prostor za učenje, razmišljanje, saradnju, podršku, razmenu, proizvodnju znanja i političke intervencije…
Fokus ovogodišnje Letnje škole Feminizam bez granica je bio na abolicionističkoj brizi kao početnoj tački za razmišljanje o feminističkim praksama otpora u kontekstu trenutnih borbi za ukidanje granica i karceralnih tendencija. Abolicionistička briga je razumevana kao oblik kolektivne brige koji nastoji da predoči i uspostavi svet bez granica, zatvora i karceralne logike, i kao politički odgovor na privatizaciju i uskraćivanje nege, zdravlja, hrane i stanovanja. Liberalna briga o sebi je postala individualizovana odgovornost u kontekstu organizovanog povlačenja resursa i brige od strane država, te konstruisanja brige kao proizvoda koji se može kupiti, i posledično, prebacivanja tereta na ljude koje sistemi viktimizuju, okrivljuju ili kažnjavaju za neuspeh da se sa tim nose.
Učesnici Letnje škole su 16. juna 2023. godine u vremenu od 9:30 do 12:00 boravili u kancelarijskom prostoru IZ KRUGA VOJVODINA i promišljali zdravlje u okviru radnog dela naslovljenog Prepreke koje sprečavaju osobe sa različitim vrstama invaliditeta da ostvare svoje pravo na zdravlje.
Učesnike su pozdravile Svjetlana Timotić i Suzana Beloš i zahvalile se lokalnoj organizatorki Vanji Petrović na pozivu da IZ KRUGA VOJVODINA bude deo ove značajne svetske feminisitičke akcije. Predstavile su učesnicima kancelarijski prostor i uručile im poklon dobrodošlice – platnenu torbu sa odštampanim smernicama za postupanje sa ženama sa invaliditetom i štampani primerak publikacije Zabeleške iz karantina.
Nakon toga su učesnici letnje škole sa organizatorkom Vanjom Petrović održale petnaestominutni pripremni sastanak za drugi dan Letnje škole u Novom Sadu.
Radni deo susreta u IZ KRUGA VOJVODINA vodila je Veronika Mitro. Najpre je predstavila aktivnosti i usluge organizacije na unapređenju i zaštiti prava žena sa invaliditetom i, nakon toga, dala pregled de jure i de facto stanja u oblasti zdravstene zaštite osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji. Govorila je o zakonima koji regulišu zdravstvenu zaštitu, o zdravstvenom osiguranju, vidovima i sadržaju zdravstvene zaštitu. Zatim je izlistala brojne prepreke sa kojima se osobe sa različitim vrstama invaliditeta suočavaju u pristupu zdravstvenoj zaštiti i u ostvarivanju svog prava na zdravlje. Na kraju je navela niz arhitektonskih, komunikacijskih, informacijskih i prepreka proisteklih iz načina pružanja zdravstvenih usluga koje su žene sa invaliditetom koje žive u zajednici i one koje žive u institucijama doživele u nekom stadijuma svog životnog ciklusa, od detinjstva do starosti.
Na druženju u IZ KRUGA VOJVODINA u okviru Letnje škole Feminizam bez granica učestvovalo je dvadeset učesnika iz država širom sveta: Brazila, Hrvatske, Nemačka, Norveška, Makedonije, Rumunije, Sjedinjenih Američkih Država, Srbije, Španije, Švedske, i Velike Britanije. Učesnici su pozitivno ocenili druženje i istakli da, iako nisu imale posebnih očekivnja od ovog susreta, dočekani su ljubazno i s poštovanjem, osećali su se dobrodošlo, naučili mnogo toga i proširili svoje horizonte.
Učesnici Letnje škole su aktivno učestvovali u radnom delu. Tokom prezentacije su govorili o zdravstvenoj zaštiti u njihovim državama, iznosili primere kršnjenja ljudskih prava žena sa invaliditetom ali i primere dobrih praksi proisteklih iz ženskog aktivizma kojima su svedočili u svojim lokalnim zajednicama.
Zaključak druženja u IZ KRUGA VOJVODINA je bio da je zdravstvena zaštita u Srbiji, uprkos dobrim zakonima, dostupna samo privilegovanim pojedincima, baš kao i u zemljama iz kojih su polaznici Letnje škole. Govoreći o zdravstvenoj zaštiti, postalo je očigledno da se zdravstvena zaštita ne pruža svakom jednako, i da dok neki ljudi uživaju zdravstvenu zaštitu, drugi ne uživaju, a među tim „drugima“ su i žene i muškarci sa invaliditetom. Institucionalna zdravstvena zaštita se oslanja na norme nuklearne hetero porodice, eksploataciju i predrasude onih koji brinu o drugima na osnovu roda, rase, mogućnosti. I, nažalost, pred ženama sa invaliditetom širom sveta dug je put do svakodnevice bez granica.
O Letnjoj školi feminizam bez granica
Letnja škola Feminizam bez granica je antirasistički, feministički LGBTKI+ afirmativni prostor koji se poslednjih šest godina organizuje jednom godišnje istovremeno na više lokacija širom sveta nastojeći da ukloni hegemoniju akademske zajednice kao primarnog mesta sa kog se znanje proizvodi i distribuira tako što obezbeđuje prostor za razmenu iskustava.
U letnjoj školi se praktikuju alternativni načini učenja, slušanja i razgovora jednih s drugima, preoblikujući i uspostavljajući političke zajednice kroz koje je potrebno boriti se.
Prethodnih godina u okviru godišnjih letnjih škola razgovaralo se o granicama nasilja, zatvorima i patrijarhalnim oblicima ugnjetavanja i kontrole, i pritom su deljeni alati i prakse o tome kako da se dekonstruiše karceralna logika i kako da se zamene humanitarni odgovori sa feminističkom solidarnošću.
Svi organizatori i pozvani učesnici volontiraju i nema školarine za pohađanje letnje škole, umesto toga potvrđeni učesnici postaju članovi organizacije FAC Research davanjem solidarnog priloga koji će biti podeljen lokalnim organizacijama uključenim u letnju školu kao podrška njihovim akcijama u borbi protiv granica.