Kvalitet života se prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji definiše kao percepcija pojedinaca o sopstvenom položaju u životu u kontekstu kulture i sistema vrednosti u kojima žive, kao i prema svojim ciljevima, očekivanjima, standardima i interesovanjima. Kvalitet života kao koncept obuhvata fizičko zdravlje pojedinaca, psihološki status, materijalna nezavisnost, socijalni odnosi i njihovi odnosi prema značajnim karakteristikama spoljašnje sredine.
(http://www.who.int/mental_health/media/68.pdf)
Posmatrano sa aspekta ljudskih prava možemo reći da je mogućnost da se ostvari bilo koje ljudsko pravo direktno povezana sa kvalitetom života pojedinaca/ki.
Žene sa invaliditetom u našem društvu, ali i u razvijenijim zajednicama, vrlo često su višestruko diskriminisane. Kao organizacija koja pruža podršku ženama sa invaliditetom kontinuirano se interesujemo za položaj žene u našem društvu, kao i povezanost stanja u zajednici, u kojoj i dalje postoje ozbiljne barijere potpunom ostvarivanju ljudskih prava, sa kvalitetom života žene sa invaliditetom.
Strateškim planom za period 2011 – 2013. usmerili smo svoj rad na tri oblasti: rod i invalidnost, reproduktivno zdravlje žena sa invaliditetom i ekonomsko osnaživanje žena.
Istraživanje o kvalitetu života žena sa invaliditetom u Vojvodini koje smo sproveli 2011. godine upravo se fokusiralo na ove obalsti.
Istraživanje je sprovedeno uz saradnji sa Centrom za istraživanje i edukaciju TIM i organizacijama osoba sa invaliditetom.
Cilj istraživanja bio je da se ispitaju prepreke sa kojima se suočavaju žene sa invaliditetom u svojim životnim sredinama.
Dugoročni cilj ovog istraživanja je da pokrene nove projekte i da se poveća broj inicijativa koje će doprinositi unapređenju kvaliteta života žena sa invaliditetom.
Osnovni nalaz ukazao je da se žene sa iskustvom invaliditeta suočavaju sa društvenim, fizičkim, kulturnim i ekonomskim barijerama, što ih sprečava da dobiju odgovarajuću zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, zaposlenje.
Elektronsku verziju istraživanja možete preuzeti u PDF formatu
Izradu istraživanja podržala je holandska fondacija Mama Cash.