Osoba sa invaliditetom je osoba sa svim pravima, dovedena u situaciju koja je onesposobljava za funkcionisanje, usled prostornih, ekonomskih i socijalnih barijera koje ta osoba ne može savladati na način kao i ostali građani.
Te barijere se često uvećavaju opštim stavovima koji stavljaju osobu sa invaliditetom na margine društva. Dužnost je društvene zajednice da ukloni, umanji ili nadomesti te barijere, u cilju osposobljavanja svakog pojedinca da uživa pravo punog građanstva, poštujući pri tom prava i dužnosti svakog njenog člana.
Osobe sa invaliditetom čine 10% svetske populacije, odnosno oko 600 miliona ljudi, više od polovine su žene. Uzroci nastanka invaliditeta (nasleđeni, urođeni i stečeni) kod neke osobe mogu biti različiti – razne vrste nezgoda, ratovi, neuhranjenost, bolest, starost.
Razlikujemo sledeće vrste invaliditeta:
• fizički (osobe korisnici/ce kolica, osobe koje se otežano kreću),
• senzorni (osobe oštećenog sluha, osobe oštećenog vida) i
• sa teškoćama u učenju (osobe ometene u mentalnom razvoju, osobe sa autizmom).
Česte su i pojave kombinovanih invaliditeta. Kod osoba sa fizičkim invaliditetom, po uzroku nastanka možemo razlikovati osobe sa paraplegijom ili kvadriplegijom, osobe obolele od mišićne distrofije, dečije paralize, multipla scleroze, cerebralne paralize, artritisa, itd. Svaka od ovih vrsta ima svoje osobenosti i karakteristike, koje se ogledaju pre svega po tome da li osoba sa tom vrstom invaliditeta može samostalno da funkcioniše ili joj je neophodna asistencija drugog lica.
Ma koliko različite bile vrste invaliditeta, zajedničko svim osobama sa invaliditetom je da su ljudska bića i da imaju iste potrebe kao i svi drugi građani i građanke (za hranom, sigurnošću, emotivnim vezama, obrazovanjem, kulturom, itd.). Načini i potencijali zadovoljavanja tih potreba zavisi isključivo od spremnosti društva da podjednako tretira sve svoje građane i građanke i pruži jednake mogućnosti za sve.
Vrste invaliditeta:
- Artritis
- Autizam
- Cerebralna paraliza
- Dečija paraliza
- Disleksija
- Distrofija
- Down sindrom
- Mentalna oštećenja
- Multipla skleroza
- Oštećenja kičme
- Oštećenje sluha
- Oštećenje vida
- Retov sindrom
Organizacija za zaštitu prava i podršku osobama sa invaliditetom Srbije
…Iz Kruga Srbija
Poštovani,
2008 god. sam imao moždani udar. Od komisije HZMO sam pismeno proglašen s invaliditetom 90 % jer mi je oduzeta jedna strana tijela. Od tada od soc. skrbi primam pomoć za njegu i pomoć druge osobe.( sada 600 kn. )
Molim vas javite mi da li imam pravo na invalidninu ako idem na ponovo vještačenje u Centar za vještačenje i odreknem se ove pomoći od 600 kn. koje primam za pomoć i njegu druge osobe. Hvala.
Poštovani,
Koliko razumemo iz komentara, javljate se iz Hrvatske. Nažalost, nismo upoznati s tim kako vaše zakonodavstvo reguliše ovu vrstu materijalnih davanja.
Nije nam najjasnije i šta podrazumevate pod invalidninom.
Naš predlog je da se obratite Centru za veštačenje za detaljnije informacije. Njihov sajt je https://www.zosi.hr/
Srdačan pozdrav.