Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici MentalHub aktivno radi na destigmatizaciji psiholoških problema i potreba mladih kroz stvaranje resursa za unapređenje medijskog izveštavanja o mentalnom zdravlju.
Kao osnovni resurs, MentalHub je kreirao i objavio smernice za medijsko izveštavanje o mentalnom zdravlju u vidu Priručnika za novinare: KAKO IZVEŠTAVATI O MENTALNOM ZDRAVLJU. Priručnik je uredila doktorka psiholoških nauka Milica Lazić, naučna saradnica na Odseku za psihologiju Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu usmerena na istraživanja iz oblasti mentalnog zdravlja, i saradnica Psihološkog centra za savetovanje, edukaciju i istraživanje SELF i MentalHub.
Kao što urednica u predgovoru ističe, promena narativa o problemima u oblasti mentalnog zdravlja prvi je korak ka tome da zajednica postane resurs za prevazilaženje problema u oblasti zaštite mentalnog zdravlja ili makar da prestane da doprinosi održavanju problema. Osobe sa problemima u psihosocijalnom funkcionisanju često se suočavaju sa brojnim predrasudama i stereotipima koje neretko vode ka socijalnom izopštavanju i izolaciji. Diskriminacija osoba sa psihološkim problemima doprinosi smanjenju kvaliteta njihovog života, otežanom traženju stručne podrške i otežanom oporavku.
Način na koji se izveštava o ovim temama ili o konkretnim pojedincima može da pomogne da zajednica bolje razume probleme sa kojima se osobe sa psihološkim problemima suočavaju i bolje brine o njihovim potrebama i zbog toga je važno iskoristiti medije kao resurs.
Priručnik za novinare: KAKO IZVEŠTAVATI O MENTALNOM ZDRAVLJU sadrži niz smernice i alatki za unapređenje medijskog izveštavanja o mentalnom zdravlju, ali i stručna znanja iz kojih saznajemo o čemu osobe sa psihološkim problemima žele da se informišu u medijima kada je tema mentalnog zdravlja u pitanju i kako im mediji mogu pomoći da dobiju bolju podršku u zajednici i adekvatnu brigu o njihovom blagostanju na sistemskom nivou. Deljenjem vesti o priručniku i upotrebom ovih smernica i mi možemo doprinositi zajedničkoj borbi protiv neprofesionalnog izveštavanja o mentalnom zdravlju.
MentalHub je, osim što je kreirao i izdao ovaj značajan priručnik, u cilju ostvarivanja uslova za unapređenje medijskog izveštavanja sproveo kampanju na društvenim mrežama i u medijima da bi ukazao na štetnost postojećeg narativa koji se u medijima gradi o mentalnom zdravlju i kreirao mrežu stručnjakinja i stručnjaka za bolje medijsko izveštavanje o mentalnom zdravlju koji će se zajednički boriti protiv neprofesionalnog izveštavanja o mentalnom zdravlju i doprinositi razvoju dijaloga između stručnjakinja i stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja sa novinarkama i novinarima.
Aktivnosti na unapređenju medijskog izveštavanja o mentalnom zdravlju MentalHub realizuje u okviru projekta Destigmatizator: mediji za mentalno zdravlje mladih od septembra 2022. do kraja maja 2023. godine u okviru programa Beogradske otvorene škole Mladi i mediji za demokratski razvoj.