Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine. Ujedinjene nacije su odabrale 21. mart za datum podizanja svesti o životu osoba sa Daunovim sindromom da bi ukazali na jedinstvenost trizomije 21. hromozoma koja uzrokuje Daunov sindrom (zbog toga treći mesec u godini 21. dana u mesecu).
Na današnji dan, osobe sa Daunovim sindromom i oni koji žive i rade sa njima širom sveta organizuju i učestvuju u aktivnostima i događajima kako bi podigli svest javnosti i stvorili jedinstven globalni glas koji se zalaže za prava, inkluziju, dobrobit, iste slobode i iste mogućnosti osoba sa Daunovim sindromom.
Mreža Down Syndrome International (DSI) na Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom poziva ljude i organizacije širom sveta:
Budite sa nama, ne za nas!
DSI je međunarodna organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji koja okuplja osobe sa invaliditetom i organizacija iz celog sveta koje su posvećene poboljšanju kvaliteta života osoba sa Daunovim sindromom i promociji njihovih prava. DSI u 2023. godini na Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom vodi kampanju za pravo na poslovnu sposobnost, donošenje odluka uz podršku i lako razumljivu komunikaciju.
Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom kaže da osobe sa invaliditetom imaju pravo da „uživaju pravnu sposobnost na ravnopravnoj osnovi sa drugima u svim aspektima života“ i potrebno je da imaju pristup „podršci koja im je potrebna u vršenju svoje poslovne sposobnosti“.
Pravna sposobnost znači da vas zakon priznaje kao osobu sa svim svojim pravima i da možete da donosite odluke o važnim stvarima u svom životu. Pravna sposobnost je potrebna za druga prava, kao što su pravo da biraš gde i s kim ćeš živeti, da donosiš odluka o svojoj zdravstvenoj zaštiti, da uživaš pravo na sklapanje braka i stvaranje porodice, kontrolu sopstvenog novca i posedovanje imovine.
Mnogim osobama sa Daunovim sindromom širom sveta uskraćena je poslovna sposobnost. Pravni aranžmani poput starateljstva sprečavaju ljude da donose sopstvene odluke, ili nemaju odgovarajuću podršku da sami donose odluke. Sve vlade moraju osigurati da osobe sa Daunovim sindromom mogu da donose odluke o svom životu uz odgovarajuću podršku.
Na 12. Konferenciji Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom u Njujorku samozastupnici, pristalice, zvaničnici vlada i Ujedinjanih nacija i predstavnici udruženja građana podeliće znanja, iskustva i dobre prakse iz zemalja širom svieta. Pratite uživo jutarnju (15.00 sati po našem vremenu) i popodnevnu sesiju (20.00 sati po našem vremenu) na zvaničnoj prezentaciji DSI.