U Novom Sadu i Subotici održaće se sedmi po redu Festival mentalnog zdravlja, od 10. do 20. oktobra 2022. godine, pod sloganom Kultura i mentalno zdravlje.
Festival će otvoriti tribina pod nazivom Kultura brige o mentalnom zdravlju zakazana za 10. oktobar 2022. godine, s početkom u 18 časova, u Knjižari Bulevar Buks u Novom Sadu.
Pogledajte celokupan program Festivala i pratite dešavanja putem FB stranice Festivala mentalnog zdravlja.
Festival organizuje Institut za javno zdravlje Vojvodine u saradnji sa 60 ustanova i organizacija, a povodom obeležavanja 10. oktobra, Svetskog dana mentalnog zdravlja. Aktivnosti je podržala Gradska uprava za zdravstvo Grada Novog Sada.
Festival nudi sugrađanima priliku da kroz kreativne i psihološke sadržaje nauče na koje sve načine mogu da brinu o svom mentalnom zdravlju i doprinose blagostanju zajednice. Takođe, Festival se fokusira na međusobnu povezanost kulture i mentalnog zdravlja.
Tokom Festivala mentalnog zdravlja na više lokacija u Novom Sadu, Subotici i onlajn odvijaće se raznovrsne aktivnosti, za različite uzraste: radionice, interaktivna predavanja, tribine i okrugli stolovi, nagradni konkursi, filmske projekcije sa diskusijom, izložbe, interaktivni performansi, Šiz (pab) kviz.
Tema ovogodišnje kampanje ima za cilj da ukaže na značaj kulture za mentalno zdravlje. Kultura se može ogledati u našim verovanjima, običajima, mitovima, umetnosti, pretežnim humanističkim praksama u zajednici (volontiranje, mentorstvo, donatorstvo…), u tome šta doživljavamo kao dobro i poželjno, šta smatramo moralnim, šta je za nas prijateljstvo, brak, religioznost, kako se odnosimo prema mladima, starima, odgajanju dece, poslovnim kolegama, organizacijama i institucijama i slično. Ova pitanja nisu univerzalno definisana, širom sveta različite kulture imaju različite izraze, obrasce, pisana i nepisana pravila koja usmeravaju ponašanje pojedinaca i zajednice.
Način na koji se ponašamo, razmišljamo ili komuniciramo, kulturne norme i pravila mogu u velikoj meri da utiču na definisanje i doživljaj mentalnog zdravlja. Tako, na primer, kultura utiče na to koji oblici ponašanja će se smatrati psihosocijalnom poteškoćom, kako će se zajednica odnositi prema osobi ili grupi za koju smatra da ima poteškoću. Kultura može da utiče na to kako njeni pripadnici ispoljavaju određene psihološke poteškoće, kako ih objašnjavaju i kako sprovode tretman.
Tokom kampanje biće pokrenuta pitanja kako različiti aspekti kulture mogu uticati na mentalno zdravlje, kakva je kultura brige o mentalnom zdravlju u našoj zajednici i društvu, u kojoj meri kultura brige zavisi od ekonomskih sistema i društvenih procesa, na koji način kreiramo i koristimo različite resurse u zajednici i kako pristupamo tretiranju problema mentalnog zdravlja. Poseban aspekt kampanje biće posvećen načinu izražavanja kulture (umetnosti, književnosti, komunikaciji) kao važnom resursu zajednice u zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja. Mnogobrojna istraživanja ukazuju da stvaralaštvo i umetnost imaju značajnu ulogu u poboljšanju zdravlja i blagostanja, a umetnički programi u zajednici mogu unaprediti mentalno zdravlje i biti važan činilac u tretmanu psihosocijalnih problema. Istraživanja pokazuju da stvaranje i konzumiranje različitih oblika umetnosti može smanjiti nivo stresa, pozitivno uticati na samoizražavanje, blagostanje, doživljaj smisla, izražavanje i regulaciju osećanja.
Događaji tokom Festivala imaju za cilj da edukuju, ali i da podstaknu sve članove i članice na akciju koja može doprineti stvaranju resursa u zajednici i društvu, koji mogu doprineti zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja i blagostanja.
Pozivamo sve da nam se pridruže na 7. Festivalu mentalnog zdravlja, od 10. do 20. oktobra, da kroz učešće u besplatnim iskustvenim programima i promišljanjem na ovogodišnju temu razvijamo dobru kulturu brige o mentalnom zdravlju.
Institut za javno zdravlje Vojvodine
Centar za promociju zdravlja