Neformalni obrazovi program studija invalidnosti SADAŠNJOST INVALIDNOSTI je nastao kao direktna reakcija na zaključak Međunarodne konferencije Zašto su nam potrebnen studije invalidnosti? koju je IZ KRUGA VOJVODINA organizovala u decembru 2023. godine. Na Konferenciji su predstavljene postojeći visokoškolski kursevi i dosadašnje inicijative iz oblasti studija invalidnosti. Zaključeno je da postoje značajne pojedinačne i institucionalne i vaninstitucionalne inicijative i doprinosi, ali da relevantni stručnjaci i zainteresovana javnost nemaju gde na jednom mestu da stekne osnovna savremena akademska znanja iz oblasti studija invalidnosti. Osnovna preporuka Konferencije bila je da se uspostavi neformalni obrazovni program koji će biti otvoren za širok spektar profila kojima su ova znjanja potrebna, od raznorodnih stručnjaka, do predstavnika brojnih vladinih tela, do samih osoba sa invaliditetom, predstavnika njihovih udruženja i članova njihovih porodica.
Obrazovni program SADAŠNJOST INVALIDNOSTI je kreirao organizacioni tim u sastavu Anđela Kaur, Veronika Mitro i Svjetlana Timotić sa ciljem da se kroz kontinuiran obrazovni rad i medijsku promociju prenose savremena znanja iz oblasti studija invalidnosti i doprinese uspostavljanju svesti, politika i pristupa prema osobama sa invaliditetom zasnovanih na ljudskim pravima.

Prva generacija od trideset polaznica i polaznika pratila je Neformalni obrazovi program studija invalidnosti SADAŠNJOST INVALIDNOSTI od aprila do jula meseca 2024. godine i među njima, uslove za dobijanje sertifikata ostvarilo je dvadeset i dve osobe.
Poziv za upis polaznica i polaznika u drugu generaciju Neformalnog obrazovnog programa studija invalidnosti SADAŠNJOST INVALIDNOSTI objavljen je 10. februara 2025. godine.
Obrazovni program SADAŠNJOST INVALIDNOSTI osmišljen je tako da omogući onima koji ga pohađaju da promišljajući invalidnost kao društveni konstrukt koji uključuje različite invaliditete steknu osnovna teorijska, istraživačka i zagovaračka znanja koja su neophodna za uklanjanje društvenih, pravnih, fizičkih, političkih i prepreka u stavovima koje isključuju osobe s invaliditetom i da ta znanja potom primenjuju u svom životu i radu. Program uključuje sticanje znanja iz savremene teorije i metodologije studija invalidnorasti, upoznavanje sa iskustvima življenja sa invaliditetom, i primenu stečenih znanja u aktuelnim aktivnostima i istraživanjima u lokalnoj zajednici usmerenih na povećanje vidljivosti doprinosa žena i muškaraca sa invaliditetom u kulturnom, umetničkom, naučnom, političkom i društvenom životu; mapiranje prepreka sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju u ostvarivanju svojih prava, unapređenje njihovih prava i kapacitetata zajednice osoba sa invaliditetom da svoja prava realizuju.
Polaznice i polaznici koji uspešno završe Program SADAŠNJOST INVALIDNOSTI:
- moći će da definišu kritičke studije invalidnosti;
- umeće da prepoznaju invalidnost kao društveni fenomen;
- biće informisani o razvoju pokreta za prava osoba sa invaliditetom i o filozofiji samostalnog života;
- poznavaće međunarodni i nacionalni pravni okvir koji promoviše i osigurava prava osoba sa invaliditetom i socio-ekonomsku jednakost za osobe sa invaliditetom;
- umeće da prepoznaju koncepte segregacija, integracija, inkluzija i dizajn za sve u svetu oko sebe;
- moći će da analiziraju diskriminaciju i otpor invalidnosti u pravnom, medicinskom, obrazovnom i radnom kontekstu, kao i u kulturi, umetnosti i u medijima;
- umeće da predstave doprinos znamenitih muškaraca i žena sa invaliditetom iz sveta i regiona;
- moći će da protumače politiku invalidnosti u doživljenim iskustvima invaliditeta;
- imaće saznanja o ličnim iskustvima osoba sa invaliditetom, posebno žena sa invaliditetom u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja i rodno zasnovanog nasilja.
NASTAVNI PROGRAM za drugu generaciju polaznica i polaznika Neformalnog obrazovnog programa studija invalidnosti SADAŠNJOST INVALIDNOSTI počinje 6. marta i završava se 20. juna 2025. godine. Nastavni program se ostvaruje kroz 32 časa nastave i 12 časova praktičnog rada. Prema preliminarnom planu, nastava će obuhvatili sledeće tematske blokove: Uvod u studije invalidnosti; Pravni okvir zaštite osoba s invaliditetom; Od pokreta za prava osoba sa invaliditetom preko filozofije samostalnog života do usluga u zajednici; (Ne)pristupačnost i dizajn za sve; Iskustva i izazovi osoba sa invaliditetom; Kultura, umetnost, stvaralaštvo i osoba sa invaliditetom; Vidljivost i aktivizam osoba sa invaliditetom; i Žene i invalidnost. Predavačice i predavači koji su do sada potvrdili učešće biće: Andrijana Čović, Olja Ilkić, Anđela Kaur, Veronika Mitro, Miodrag Počuč, Bojana Rudić Počuč, Milena Stojanović, Svjetlana Timotić, Ena Todorović, Otilia Velišek-Braško, Mimica Živadinović; učesnici
Obrazovni program će se ostvarivati kroz lično učešće u programu (četvrtkom od 16.00 do 20:00 sati u prostorijama IZ KRUGA VOJVODINA u Novom Sadu) i odloženo učešće u programu na daljinu (u zatvorenoj Fejsbuk grupi će,sa vremenskim razmakom od najviše 100 sati u odnosu na program sa ličnim učešćem, biti postavljana obaveštenja o modulima kao i snimci predavanja, nastavni materijali, literatura i organizovane diskusije, a sadržajima će polaznice i polaznici moći da pristupaju u vremenu najpogodnijem za njih).
Polaznici i polaznice imaju obavezu da izrade završni teorijski ili praktični rad kroz PRAKTIČAN RAD koji se ostvaruje uz mentorsku podršku u ukupnom trajanju od 12 časova. Za mentorstvo mogu da odaberu predavačicu, odnosno predavača koji je u okviru Programa predavao tematsku oblast iz koje se završni rad izrađuje.
Polaznice i polaznici koji učestvuju u 70% obrazovnog programa i izrade završni teorijski ili praktični rad uz mentorsku podršku dobiće Sertifikat o uspešno završenom Neformalnom obrazovnom programu studija invalidnosti SADAŠNJOST INVALIDNOSTI.
Besplatna literatura, nastavni materijali, osveženje i učešće u obrazovnom programu u arhitektonski pristupačnom prostoru i uz prevođenje na znakovni jezk su obezbeđeni za sve upisane polaznice i polaznike.
Program SADAŠNJOST INVALIDNOSTI je kreirala i realizuje …IZ KRUGA – VOJVODINA, organizacija za podršku ženama s invaliditetom uz podršku fondacije Rekonstrukcija ženski fond.