Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S organizovala je konferenciju za medije u Beogradu u UNS pres centru 9. januara 2025. na kojoj je predstavila rezultate ispitivanja o tome kako Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti štite prava dece sa invaliditetom u Srbiji. Analiza obuhvata godišnje izveštaje Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u periodu od 2021. do 2024. godine, njihove posebne izveštaje, mišljenja, preporuke i druga dokumenta koja su proistekla iz njihovog rada i koja su javno dostupna. Pored toga, Analiza sadrži i rezultate ankete sa roditeljima dece sa invaliditetom i naglašava prepreke u ostvarivanju prava dece sa invaliditetom i predlaže potrebne reformske korake za unapređenje zaštite prava dece sa invaliditetom.
Konferenciju za medije su učesnici pratili uživo i putem Zoom platforme.
Najpre je Snežana Lazarević, izvršna direktorka MDRI-S, ukratko predstavila projekat Usklađivanje sa standardima: unapređenje prava dece sa invaliditetom u okviru kog je nastala analiza koja se ovde predstavlja a koji MDRI-S realizuje u okviru programa Prava deteta su ljudska prava u periodu 2024-2026. a čiji je nosilac Užički centar za prava deteta uz podršku Evropske unije.
Zatim je Lazar Stefanović, doktorand Pravnog fakulteta Univerziteta u Beču i konsultant MDRI-S predstavio Analizu Unapređenje zaštite prava dece sa invaliditetom: Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.
I Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnorpavnosti su se u posmatranom periodu bavili pravima dece sa invaliditetom i izdavali su preporuke koje su se odnosile na finansiranje usluga u zajednici, unapređenje pristupačnosti, inkluzije i dostupnosti usluga za decu sa invaliditetom. Te preporuke koje su bile upućene državnim organima predstavljaju značajan doprinos u razvoju antidiskriminacionih politika. Zaključci analize ukazuju na to da je potrebno hitno uvođenje proaktivnih mehanizama koji bi omogućili bolji pristup pravdi za decu sa invaliditetom, naročito onu koja borave u ustanovama socijalne zaštite. Osim toga, organizacije osoba sa invaliditetom i nevladine organizacije treba da preuzmu aktivniju ulogu u strateškoj litigaciji, kako bi se kroz sudske procese sistemski rešavali slučajevi diskriminacije. Nalazi desk istraživanja pokazuju da Zaštitnik građana retko koristi ovlašćenje da pokreće postupke ocene ustavnosti pred Ustavnim sudom, dok Poverenik za zaštitu ravnopravnost to čini češće.
U okviru analize, urađena je i anketa sa roditeljima i članovima porodica dece sa invaliditetom. Rezultati pokazuju da 56,1% ispitanika smatra da institucije ne štite decu sa invaliditetom od diskriminacije, nasilja i drugih kršenja prava. Više od polovine onih koji su se obratili jednom od ova dva organa, odnosno 56,5% nije bilo zadovoljno ishodom, 30,4% je bilo samo delimično zadovoljno i 13,1% sasvim zadovoljno. Ispitanici koji se nisu obraćali ovim institucijama, navodili su različite razloge za to, uključujući nepoverenje u efektivnost ovih mehanizama, nepoznavanje procedura i zauzetost negom deteta.
Za dodatne informacije obratite se Inicijativi za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S, [email protected] ili telefonom na 060/4068833.
Izvor: Saopštenje za medije dostavio tim MDRI-S mejlom dana 8.1.2025.