Istraživači su primenom rešenja iz stvarnog sveta razvili dodatak za Google Slides, A11yBoard, koji slepim korisnicima omogućuje pristupačno čitanje i pisanje slajdova. Procenjuju da je za tri minuta moguće pročitati 680 reči.
A11yBoard za Google Slides je nastao na liniji istraživanja u Vobrokovoj laboratoriji koja istražuju kako slepi korisnici ostvaruju interakciju sa digitalnim platnima (artboards) na kojima korisnici rade sa objektima kao što su okviri za tekst, oblici, slike i dijagrami.
A11yBoard za Google Slajds je dodatak za pregledač i telefonska aplikacija koja omogućuje slepim korisnicima da se kreću kroz složene rasporede slajdova i tekst. Slepi korisnici uz ovaj dodatka mogu lako da rade sa zvukom, dodirom, pokretima, prepoznavanjem govora i pretragom kako bi razumeli gde se različiti objekti nalaze na slajdu i pomerali te objekte po slajdu i kreirali bogatu prezentaciju.
Čitači ekrana, koji pretvaraju digitalni tekst u audio, mogu učiniti računare pristupačnijim za mnoge osobe sa invaliditetom – uključujući i one koji su slepi, slabovidi ili imaju disleksiku. Ipak, softveri za projekciju slajdova, kao što su Microsoft PowerPoint i Google Slides, nisu dizajnirani tako da učini koherentnim izlaz čitača ekrana. Takvi programi se obično oslanjaju na redosled koji prati slojevitost na slajdu kada se čitač ekrana kreće kroz sadržaj zbog toga softver za slajdove može biti nedostupan osobama sa invaliditetom.
Tim predvođen istraživačima sa Univerziteta u Vašingtonu kreirao je A11yBoard za Google Slides i predstavio svoje istraživanje 25. oktobra na ASSETS 2023 u Njujorku.
– Dugo vremena se mislilo, pa čak i sada, da ako omogućujemo slepim ljudima da koriste moderne proizvode, onda radimo dobar posao u oblasti pristupačnosti. Ali to je samo polovina našeg cilja, jer to je samo dopuštanje slepim ljudima da koriste ono što drugi kreiraju. Želimo da osnažimo slepe osobe da kreiraju sopstveni sadržaj – rekao je profesor Džejkob O. Vobrok.
A11yBoard za Google Slides omogućuje slepim korisnicima da se kreću kroz složene rasporede slajdova i tekst, kombinujući stoni računar sa mobilnim uređajem. Korisnici mogu da rade sa zvukom, dodirom, pokretima, prepoznavanjem govora i pretragom kako bi razumeli gde se različiti objekti nalaze na slajdu i pomerali te objekte unaokolo i modifikovali ih. Na primer, korisnik može da dodirne okvir za tekst na ekranu, a čitač ekrana će opisati njegovu boju i položaj. Zatim, koristeći glasovnu komandu, korisnik može smanjiti taj okvir za tekst i poravnati ga levo sa naslovom slajda.
A11yBoard još uvek nije dostupan široj javnosti.
Izvor: https://www.disabled-world.com/assistivedevices/computer/a11yBoard.php
Image Credit: A user demonstrates the A11yBoard touchscreen interface – Image Credit: University of Washington