Konferencija o unapređenju položaja i poštovanju prava osoba sa invaliditetom održaće se 5. jula 2023. godine, sa početkom u 12 časova, u Konferencijskom centru Envoy hotela u Beogradu.
Konferencija je aktivnost projekta Otvoreni dijalog: put ka inkluzivnom društvu – DIsALOGUE koji sprovodi Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S u okviru Programa podrške civilnom društvu Dijalog promena – podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti.
Na Konferenciji će saradnici projekta predstaviti rezultate koje su do sada ostvarili s ciljem da podstaknu dijaloga između organizacija civilnog društva, osoba sa invaliditetom i nadležnih ministarstva jer je zajedničko delovanje svih aktera ključno za unapređenje i uklađivanje pravnog okvira sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom.
Najvažniji rezultat projekta koji će biti predstavljen na Konferenciji je Analiza usklađenosti javnih politika sa standardima ljudskih prava osoba sa invaliditetom i zakonskim okvirom u Republici Srbiji. Značaj ove analize je nemerljiv. Najpre, jer ukazujue na stepen neusklađenosti sa standardima, kao i na potrebu da se izmeni zakonski okvir u Republici Srbiji. A posredno su značajni za sve osobe sa invaliditetom i članove njihovih porodica, jer će se unapređenjem dijaloga i budućim pozitivnim zakonskim izmenama unaprediti kvalitet njihovih života.
Zatim će grupa samozastupnika i samozastupnica preneti svoja iskustva sa sastanaka sa donosiocima odluka i rezultate koje su ostvarili na radionicama koje su realizovali u okviru projekta. I na kraju, u cilju podizanja svesti o važnosti informacijske pristupačnosti za osobe sa mentalnim invaliditetom, biće predstavljena dva strateška dokumenta u formatu lakom za razumevanje: Strategiju deinstitucionalizacije i razvoja usluga socijalne zaštite u zajednici 2022-2026 i Strategiju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji za 2020-2024.
Program podrške civilnom društvu Dijalog promena – podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti uz finansijsku podršku Evropske unije sprovodi Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekretarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Međunarodnim centrom Olof Palme i Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske. Dijalog promene teži da odgovori na postojeće izazove u saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti prilikom donošenja odluka i kreiranja javnih politika za rešavanje konkretnih problema u zajednici, ali i da doprinese povećanju vidljivosti, razumevanju i prihvatanju dijaloga kao osnovnog instrumenta za donošenje odluka i rešavanje problema od javnog interesa. Ciljevi Dijaloga promene su pružanje podrške dijalogu o javnim politikama zasnovanom na dokazima, podacima i saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti, kao i jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i procenjivanje javnih politika.