Obuka za lične pratioce deteta u vrtićima i školama, kao i za pokretače ove usluge socijalne zaštite, realizovaće se 16. 17. i 18. oktobra 2020. godine (sva tri dana) od 10:00 do 18:00 časova u Play centru (Balzakova 11/1) u Novom Sadu.
S obzirom na epidemiološku situaciju, broj učesnika je ograničen, a prijave se vrše do popunjavanja grupe (najkasnije do 12. oktobra 2020). Svi zainteresovani trebalo bi da što pre pošalju prijavni formular.
Obuka je namenjena svima koji žele da se angažuju ili su već angažovani kao lični pratioci deteta u vrtićima, redovnim osnovnim i srednjim školama, kao i specijalnim školama; pružaocima i pokretačima usluge lični pratilac deteta u jedinicama lokalne samouprave: centrima za socijalni rad, ustanovama za decu, organizacijama civilnog društva, lokalnim samoupravama; stručnim radnicima u sistemu socijalne zaštite: pedagozima, psiholozima, defektolozima, socijalnim radnicima, andragozima, specijalnim pedagozima, pravnicima, sociolozima i lekarima; svima koji žele da saznaju više o ovoj usluzi.
Obuka traje tri dana (ukupno 24 sata) i nosi 15 bodova stručnim radnicima, zaposlenima u socijalnoj zaštiti.
Ciljevi programa:
- Sticanje znanja i veština za obavljanje posla lični pratilac deteta;
- Unapređenje veština za prevazilaženje teškoća u radu ličnog pratioca deteta i ostvarivanje pune saradnje sa porodicom i akterima vaspitno-obrazovnog procesa;
- Upoznavanje sa specifičnostima porodice, brige o deci i funkcionisanja porodice u socijalnom kontekstu; uspostavljanje odnosa poverenja ličnog pratioca sa članovima porodice;
- Sticanje znanja o značaju i potrebi za obrazovnom inkluzijom i punom socijalnom uključenošću dece sa smetnjama u razvoju;
- Izgradnja kapaciteta pružaoca usluga potrebnih za realizaciju usluge lični pratilac deteta;
- Upoznavanje sa svim fazama razvoja usluge lični pratilac deteta.
Nakon obuke učesnici dobijaju uverenje Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu koja im omogućava angažovanje u svojstvu ličnog pratioca deteta u sistemu socijalne zaštite i obrazovnom sistemu, a pružaocima usluga u sistemu socijalne zaštite, polaznu osnovu za pokretanje usluge lični pratilac deteta, kao i i mogućnost licenciranja ove usluge.
Cena obuke je 12.000 RSD po učesniku (podrazumeva radne materijale, ručak i osveženje tokom sva tri dana).
Autorke i trenerice programa poseduju višegodišnje iskustvo radu sa decom i mladima sa smetnjama u razvoju i realizaciji treninga:
Ivana Koprivica, master psihologije, sa licencom za obavljanje stručnih poslova u socijalnoj zaštiti;
Dragana Stanković Gaić, diplomirana pedagoškinja, sa licencom za obavljanje stručnih poslova u socijalnoj zaštiti;
Katarina Majkić, diplomirana pedagoškinja sa licencom za obavljanje stručnih poslova u obrazovanju.
Zainteresovani učesnici popunjen prijavni formular mogu poslati na mejl:
[email protected], [email protected]
Nakon popunjene i poslate prijave, učesnicima će biti dostavljene informacije potrebne za uplatu kotizacije, kao i agenda sa satnicom obuke.
Kontakt osoba za sve dodatne informacije: Katarina Majkić, 063 580 377
Medijski prilog je nastao u okviru projekta “Medijska promocija aktivnizma osoba sa invaliditetom u Vojvodini”. Projekat su finansijski podržali holandska fondacija Mama Cash, Rekonstrukcija ženski fond i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u medijskom prilogu su isključiva odgovornost izdavača medija i redakcije Portala o invalidnosti i ne izražavaoju nužno stavove donatora.