Feministički kulturni centar BeFem, po četvrti put za redom, 8. marta, na Međunarodni dan žena, organizovao je manifestaciju Bring the Noize u KC Grad-u na kojoj su dodeljena priznanja za feministički rad pojedinicima, pojedinkama i kolektivima za 2019. godinu. Dodeljeno je 17 nagrada, a Priznanje za zagovaračku akciju ide Centru Živeti uspravno.
O BeFemu, značaju ovog priznanja za Centar Živeti uspravno i značenju 8. marta danas, Milica Mima Ružičić Novković:
Kad je stiglo obaveštenje o priznanju i poziv na dodelu, nismo znale ko su ostale dobitnice i dobitnici. U nedelju, na dodeli priznanja bilo je katarzično, osvešćujuće. Priznanja su, od NVO Astra i Združene akcije Krov nad glavom, do pojedinki koji su omogućile uslove ženama na selu za rad i uslove za prevenciju i lečenje malignih bolesti, dodeljene organizacijama, građanskim grupama i pojedinkama koje na terenu izvlače jednu po jednu osobu, spasavaju ili omogućavaju život, lečenje, rad ili osvetljavaju šta se stvarno dešava i šta se pre trideset godina dešavalo, a još uvek trpimo posledice. Selekcija je obuhvatila sve prisutne oblasti koje su predmet feminizma kao teorijskog pravca i (dela) građanskog pokreta. Ujedno smo na istom mestu mogli da vidimo i osvestimo šta se na terenu dešava i šta nam je dalje činiti svima zajedno. Mislim da je to najveći značaj ovog događaja, a i samog priznanja dodeljenog Centru. Sva priznanja dodeljena su za akcije i za aktivnosti koje su podrazumevale delovanje na ivici lične i svake druge bezbednosti, i to je ono što nam je zajedničko.
U kontekstu u kome se danas organizuje i pruža usluga personalne asistencija, primer Novog Sada kao grada koji može, a neće, ne samo ovaj nego i razne druge segmente da sprovede u skladu s međunarodim standardima, o čemu svedočimo bezmalo dve decinje, ovo priznanje ukazuje na prepoznavanje dostignutog i uloženog, ujedno i obavezuje na doslednost u daljem radu.
Feministički i pokret osoba sa invaliditetom u Novom Sadu mora izaći iz komfora, ako hoćemo da bude drukčije i da se ne bavimo jedne drugima kao objektima svog rada, već da se usmerimo na rešenja. Grad Šabac je zahvaljujući delovanju jedne žene dobio besplatnu vakcinu protiv HPV-a, samo zato što ne želi da iko više prođe kao ona u postojećem sistemu zdravstvene zaštite. Nema šta ličnije da stvori politički promenu. Odlučila sam da se ne priključujem više ničemu gde iko ostaje po strani u okolnostima ovakve ugroženosti. Osmi mart nas na to obavezuje.