Udruga Roditelji u akciji – Roda sprovela je istraživanje na temu majčinstva u iskustvima žena s invaliditetom. Istraživanje je sprovedeno u partnerstvu sa Pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom, Hrvatskim savezom slijepih i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, a rezultati su objavljeni 2016. godine u vidu publikacije Majčinstvo i žene s invaliditetom. Analizom rezultata istraživanja sprovedenog anketnim upitnikom koji je popunilo 100 žena s invaliditetom dobijen je uvid u stavove o majčinstvu žena s invaliditetom, a u daljnjim dubinskim intervjuima fokus je na zdravstvenoj zaštiti i drugim vidovima podrške koje su majke s invaliditetom dobile tokom trudnoće, porođaja i brige za decu. Intervjuisano je dvadeset žena sa motornim i senzornim invaliditetom iz deset gradova Hrvatske, na temu seksualnosti, reproduktivnih prava, iskustava u majčinskoj ulozi, podrške koju dobijaju unutar svojih zajednica i radnih mogućnosti.
Žene s invaliditetom koje nemaju decu u velikom broju izjavljuju kako nemaju podršku u nastojanju da postanu majke, a one koje imaju decu suočavale su se sa nezainteresovanošću, neznanjem i diskriminatornim stavovima medicinskih radnika. Kod petine ispitanica prisutan je strah o tome da li će moći da brinu za svoje dete (što je posledica internalizovanih stereotipa). Izvore podrške pronalaze prvenstveno u partnerima i najbližima, dok se u službama podrške susreću sa osporavanjem prava. U ostvarivanju roditeljskih prava žene s invaliditetom nailaze na mnogobrojne barijere, među kojima su nedostatak informacija, finansijske podrške i personalne asistencije, kao i neadekvatna zdravstvena briga. Većina ispitanica procenjuje da nisu dovoljno informisane o pravima koja im kao ženama s invaliditetom pripadaju. Žene se mahom informišu putem interneta, a u najmanjoj meri putem nadležnih institucija. Kada je reč o neophodnim promenama na planu roditeljskih prava žena s invaliditetom, ispitanice navode finansijsku podršku, naročito u segmentu pomagala i asistivnih tehnologija, otklanjanje predrasuda kod većinske populacije i stručnih (medicinskih) kadrova, asistenciju oko brige za dete, kao i unapređenje zdravstvene zaštite žena s invaliditetom.
Veliki broj žena nezadovoljan je medicinskim uslugama pre, za vreme i nakon porođaja, a pored opštih propusta zdravstvenog sistema, koji pogađaju žene uopšte, žene s invaliditetom suočvaju se sa nepristupačnošćiu i neadekvatnom opremom u porodilištima. Deo ispitanica navodi diskriminatorne stavove medicinskih stručnjaka o tome da li žene s invaliditetom treba da budu majke ili ne, pod pretpostavkom da invaliditet umanjuje roditeljske kompetencije. Četvrtina ispitanica opisivala je emotivno negativne situacije u koje ih stavljaju predrasude okoline:
– Kako će ona čuti dijete dok plače i dok joj priča?
– Zašto ste joj dozvolili da rodi?
Rutinski medicinski pristup nije odgovarajući, već bi zdravstveni radnici trebalo da se prilagode individualnim potrebama svake žene uzimajući u obzir njeno stanje. Iznošenjem ličnih stavova i predrasuda, medicinski radnici neminovno utiču na odluke žena s invaliditetom o majčinstvu.
Majke s invaliditetom smatraju da njihova deca spontano prihvataju invaliditet i da su od početka senzibilisana za različitosti:
– Mislim da ne morate djetetu objašnjavati što je to invaliditet, morate jednostavno biti mama i ne dopustiti da vas invaliditet sprečava da budete mama.
Preporuke za pružanje podrške ženama s invaliditetom i unapređenje njihovih reproduktivnih prava:
- Zaštita dostojanstva žena s invaliditetom;
- osvešćivanje predrasuda o majčinstvu i invalidnosti;
- sveobuhvatna podrška koja uključuje celokupnu zajednicu, porodice žena s invaliditetom, institucije;
- povećanje vidljivost trudnica i majki s invaliditetom;
- edukacija zdravstvenih radnika i radnika u službama socijalne zaštite;
- dostupnost informacija za žene s invaliditetom o reproduktivnom zdravlju i pravima;
- aktivna uloga žena s invaliditetom u zastupanju sopstvenih prava;
- povezivanje žena s invaliditetom i uzajamna podrška;
- volonterski programi za pružanje podrške roditeljima s invaliditetom;
- arhitektonska pristupačnost i pristupačnost usluga.
Medijski prilog je objavljen uz finansijsku podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Republici Srbiji. Sadržaj medijskog priloga predstavljaju isključivo stavove redakcije Portala o invalidnosti i ne odražava nužno stavove UNFPA-a, Ujedinjenih nacija, niti bilo koje od pridruženih organizacija. UNFPA neće biti ni na koji način odgovoran za upotrebu, niti posledice koje proisteknu iz upotrebe informacija iz ovog medijskog priloga.
Bravo!!!!