Juna ove godine Organizacija za podršku ženama s invaliditetom … IZ KRUGA – VOJVODINA u saradnji sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija UNFPA otpočela je projekat prikupljanja podataka o iskustvima žena s invaliditetom na planu ostvarivanja seksualnih i reproduktivnih prava, aktivnost planirana u okviru projekta “Autonomija, glas i učešće osoba sa invaliditetom u Srbiji” podržanog kroz Partnerstvo Ujedinjenih nacija za prava osoba sa invaliditetom (UNPRPD).
Zašto je važno unaprediti seksualna i reproduktivna prava žena s invaliditetom
Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena ne sadrži deo o ženama s invaliditetom. Opšta preporuka 18 Komiteta Ujedinjenih nacija o eliminaciji diskriminacije žena zahteva od zemalja potpisnica da u svojim periodičnim izveštajima obezbede informacije o ženama s invaliditetom. Komitet takođe traži da se izveštava o merama koje su preduzete kako bi žene s invaliditetom imale jednak pristup obrazovanju, zapošljavanju i socijalnim uslugama, da bi se osiguralo njihovo ravnopravno učešće u svim oblastima društvenog i kulturnog života.
Član 23 Konvencije o ljudskim pravima osoba s invaliditetom obavezuje države potpisnice da preduzmu mere kojima će se eliminisati diskriminacija osoba s invaliditetom u oblastima prava na brak, porodicu, roditeljstvo i partnerstvo. Unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja je ključ ostvarivanja održivog razvoja, zdravlja i blagostanja.
Iako je država Srbija potpisnica obe pomenute konvencije, još uvek je uvreženo shvatanje da žene s invaliditetom ne mogu da imaju seksualni život, niti da se ostvare u materinskoj ulozi. Nedostatak informacija i odgovarajuće podrške, kao i arhitektonske i mentalne barijere doprinose ovim predrasudama. Medicinski stručnjaci često misle da ženama s invaliditetom nisu potrebne zdravstvene usluge na planu reproduktivnog zdravlja. Ženama s invaliditetom, naročito ženama s mentalnim invaliditetim, uskraćuje se pravo na odlučivanje o reproduktivnom zdravlju i rađanju. Često se podvrgavaju različitim medicinskim procedurama bez saglasnosti (sterilizacija, kontracepcija, abortus) ili im se oduzimaju deca. Sistem podrške za očuvanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja žena s ivnaliditetom ne postoji. Važno je razviti svest da je ženama s invaliditetom takva podrška podjednako potrebna kao i svim drugim ženama.
Ciljevi projekta
Realizacijom aktivnosti projekta postići će se jedan opšti i tri posebna cilja.
Opšti cilj projekta je unapređenje nacionalnih kapaciteta za pružanje usluga integrisane zdravstvene zaštite u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja žena sa invaliditetom.
Posebni ciljevi su:
- mapiranje poteškoća sa kojima se žene s invaliditetom suočavaju u ostvarivanju svojih seksualnih i reproduktivnih prava;
- dokumentovanje stepena informisanosti i stavova žena i devojaka s invaliditetom o seksualnosti, trudnoći, materinstvu i podršci koju primaju u zdravstvenim službama tokom ginekoloških pregleda, trudnoće, porođaja i odgajanja dece;
- povećanje vidljivosti i podizanje svesti o ovim pitanjima, kako unutar zajednice osoba s invaliditetom, tako i kod opšte populacije, putem Portala o invalidnosti i društvenih mreža.
Prikupljanje podataka odvijaće se putem upitnika i fokus grupa u pet gradova Srbije (Beograd, Niš, Novi Sad, Raška i Zaječar). Podaci će biti osnova daljih analiza i izrade smernica za povećanje nacionalnih kapaciteta za pružanje zdravstvenih usluga ženama s invaliditetom u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja.
Medijski prilog je objavljen uz finansijsku podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Republici Srbiji. Sadržaj medijskog priloga predstavljaju isključivo stavove redakcije Portala o invalidnosti i ne odražava nužno stavove UNFPA-a, Ujedinjenih nacija, niti bilo koje od pridruženih organizacija. UNFPA neće biti ni na koji način odgovoran za upotrebu, niti posledice koje proisteknu iz upotrebe informacija iz ovog medijskog priloga.