Ponekad je baš frustrirajuće situacija izvorište dragocene ideje. Ariana Pejdž Rasel (Artist Ariana Page Russell) ima dermatografiju. Dijagnoza bi se mogla doslovno prevesti kao pisanje po koži. To je stanje kod koga i najblaža ogrebotina ostavlja izbočene crvene linije. Oko 5% populacije ima ovakav tip kože, a Rasel je jedina koja od toga pravi umetnost.
Ona stvara slike kojima istražuju kožu kao dokument ljudskog iskustva, koristi sopstvenu preosetljivu put da ilustruje načine na koje izlažemo, izražavamo, ukrašavamo i artikulišemo sebe. Izlagala je širom sveta a trenutno živi u Los Anđelesu, u Kaliforniji. Bavi se savetovanjem drugih umetnika i autorka je sajta posvećenog istraživanjima ljudske kože i kreativnosti Skintome.
Dermatografija je vrsta hipersenzitivnosti. Koža reaguje na dodir, stres, određenu vrstu hrane, hemikalije – svako može da ima drugačiju vrstu okidača. Crvenilo se pojavljuje nevoljno i nekontrolisano, često izazivajući neprijatnost i zabrinutost. Imuni sistem oslobađa velike količine histamina, prouzrokujući širenje kapilara i nastajanje oteklina koje traju oko pola sata, kad god se koža blago zagrebe. Tragovi nestaju kako su se i pojavili, kao nevidljivo mastilo koje se upilo u papir.
– Moja koža je platno – objašnjava Ariana Rasel. – Platno koje uvek nosim sa sobom. Postajući svesnija onoga šta dermatografija jeste, umesto da je krijem, prigrlila sam sve što plane na mojoj koži. Onda sam otišla korak dalje i počela da crtam po stomaku, butinama, rukama, licu… Iako mogu da usmeravam reakciju na koži crtajući po njoj, ta reakcija je nevoljna, kao kada se nekontrolisano zacrvenite u licu. Crtanje je bezbolno i ostavlja mi dovoljno vremena da fotografišem rezultat.
Tupom pletećom iglom Ariana crta svoje privremene tetovaže, fotografiše ih, kolažira, redizajnira, kombinuje ornamente u tapete… Tako je nekadašnje mesto srama i slabosti transformisano u snažno jezgro inspiracije i stvaranja. Oko fenomena dermatografije Ariana Rasel danas okuplja fluidnu kreativnu zajednicu i podstiče različite izraze u vizualnim umetnostima. Koža je najveći ljudski organ, ona nas obmotava i štiti, a ujedno je izložena spoljašnjim uticajima i tako gola, koža je prilično ranjiva.
– Ja sam živi dokaz da, kada dopustite sebi da budete ranjivi u svojoj umetnosti, ljudi će to primetiti i biće vam zahvalni – tvrdi Ariana Rasel. – Telo je pokazatelj prošlog vremena. Koža nas štiti, pokazujući pomeranje kostiju, opuštanje i zatezanje mišića, nastajanje pega i bora. Sve je to prolazna moda kože.
SKINTOME MANIFEST
Skintome zajednica bavi se dubinom, onim što se dešava ispod kože, zbog čega radimo to što radimo i bivamo ono što jesmo. To su naša iskustva, ideje, akcije koje čine priču. Otelovljujemo naša iskustva, ideje i akcije – sve to živi u našim telima. Telo je biografija, a koža je povez te knjige. Sve je u izražavanju, stvaranju sopstvene priče i njenom pričanju.
Kako smo se smejali, voleli, iscelili i rasli kroz linije, mladeže, fleke i ožiljke. Sve su to jedinstvena poglavlja u našoj životnoj priči. Naša tela imaju sopstveni jezik i progovaraju kroz kožu.
Izražavanje svega što jesmo i svega što neprekidno učimo aktivirano je u stvaralačkom trojstvu:
Delatnost – održati kretivnu praksu, pronaći mesto unutar svog zauzetog života (sopstveni studio) i redovno tamo provoditi vreme. Verovati da jesi umetnik i da kreativnost samo čeka da je ispoljiš.
Akcija – događa se kada se smestiš u studio, to je sve što tamo radiš. Ideje su sjajne i neophodne, ali ako samo postoje u tvojoj glavi, one nisu stvarne. Izvedi ideju u svet – stvaraj! Preduzimanje akcije donosi divne stvari u život, to je sve ono što treba da vidi tvoja…
Publika! Tvoj rad transformiše i nastavlja da živi sa posmatračem. Evo kako praviš razliku u životima drugih ljudi: deleći onaj deo koji stvaraš i dovodiš u postojanje. Budi poznat(a), viđen(a), poveži se sa ljudima koje ne viđaš. Svojim jedinstvenim darovima, stvaraš umetnost koja je važna.
Skintome je virtualna zajednica koja neguje jedinstvenost, ranjivost i zdravlje, koja poznaje transformativnu moć samoizražavanja.
– Da postoji pilula koja može da otkloni taj sindrom na tvojoj koži, da li bi je popila?
– Ne – kaže uz širok osmeh.
IZVORI:
Prevela i priredila: Marijana Čanak