Osnovan je u Bafalu (država Njujork, SAD) 1998. godine na inicijativu dr Džejmsa M. Bolsa, predsednika i izvršnog direktora neprofitne uslužne agencije People Inc. koja pruža podršku osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama da aktivno učestvuju i napreduju u društvu.
Muzej istorije invalidnosti je posvećen unapređenju razumevanja, prihvatanja i samostalnosti osoba sa invaliditetom. Eksponati, izložbe, arhivi i obrazovni resursi Muzeja stvaraju svest i platformu za dijalog i otkrića.
Stalna postavka Muzeja vodi posetioce na putovanje kroz istoriju invalidnosti. Eksponati su organizovani u sledeće tematske celine:
- Uvod u istoriju invalidnosti – „Od kada postoje ljudi, postoje i ljudi sa invaliditetom.“
- Sirotišta i škole – Evolucija zaštite za osobe sa invaliditetom i razvoj ranih sirotišta i škola.
- Put ka institucijama – Uspostavljanje ranih državnih škola i institucija u državi Njujork.
- Eugenika u Americi – Pregled istorije eugenike u Americi.
- Pop kultura – Pogled na ulogu invalidnosti u popularnoj kulturi.
- Sport i invalidnost – Pogled na učešće osoba sa invaliditetom u sportu i rekreaciji, kao i razvoj adaptivnih sportova.
- Evolucija adaptivne opreme – istorija i razvoj pomagala za kretanje i adaptivne opreme.
- Eksponat invacar – invacar je prevozno sredstvo na tri točka koje pokreće motor, napravljeno u Velikoj Britaniji od 1948-1977 za prevoz osoba sa invaliditetom.
Primer fizičkog tretmana koji je bio jedan od mnogih kojim su telo pokušavali da oslobode od mentalne bolesti. Drugi tretmani su bili np. puštanje krvi ili zastrašivanje.
Deo stalne postavke Muzeja možete posetiti i iz vaše kuće kroz virtuelnu izložbu organizovanu u šest oblasti: mediji, medicina, društvo, Njujork, obrazovanje, zagovaranje.
Osim stalne postavke, Muzej organizuje i privremene izložbe na različite teme koje su vredne istraživanja. Trenutno je postavljena izložba: Neznatne razlike – predstavljanje dece sa invaliditetom kroz istoriju. Prethodne privremene izložbe bile su: Rađanje skrininga novorođenčadi, Panteon istorije invalidnosti, Idiotizam u Americi.
Takođe, Muzej je organizovao i brojne popularne putujuće izložbe koje su izazvale veliko interesovanje u drugim delovima države. Sve putujuće izložbe Muzeja mogu se iznajmljivati i biti direktno isporučene organizatoru. Ovo su neke od putujućuh izložbi Muzeja:
- Afroamerikanci i iskustvo invaliditeta – kolonijalna vremena, desegregacija, zagovaranje i dostignuće: izložba prikazuje iskustva prvih afričkih robove koje su doveli u kolonijalnu Ameriku, slučaj Braun protiv Odbora, građanska prava i medicinska dostignuća.
- Potraga za lekom – dečija paraliza u Americi: izložba dokumentuje epidemije dečije paralize u 20. veku.Izložba istražuje bolest, načine na koje je promenila Ameriku, istoriju Marša za bebe (The March of Dimes) i vakcine koju su razvili Salk i Sabin.
- Samozastupanje – istorija osoba koje zagovaraju svoje interese: izložba prati pokret za samozastupanje od ranih obrazovnih ustanova do razvoja organizacija za podršku i osnovanih od strane osoba sa invaliditetom, uključujući i usvajanje zakona Amerikanci sa invaliditetom.
- Veze Kenedijevih: izložba prikazuje doprinos porodice Kenedi, od osnivanja Fondacije Džozef P. Kenedi junior do uspostavljanja Komisije predsednika za osobe sa intelektualnim invaliditetom, kao i rad Junis Kenedi Šrajver i Edvarda M. Kenedija.
- Kretanje unapred, gledanje unazad: izložba prikazuje evoluciju usluga i promene društvenih stavova prema osobama sa intelektualnim invaliditetom u poslednjih dve hiljade godina.
- U igri – sport i invaliditet: izložba hronološki beleži događaje o pojedincima koji su transformisali sport i rekreaciju za osobe sa invaliditetom – od ranih obrazovnih i habilitacijskih napora do savremenih takmičarskih, amaterskih i profesionalnih, aktivnosti.
- Ludilo u Americi – istorija mentalnog zdravlja: izložba daje pregled istorije mentalnog zdravlja u SAD. Opisuje razvoj i ekspanziju mentalnih institucija, promene u zdravstvenoj negi i lečenju, kao i doprinos pojedinih osoba koje su bili korisnici usluga institucija za mentalno zdravlje.
- Život na traci – invalidnost ulazi u film: Snimljeni su mnogi filmovi koji za temu imaju invaliditet ili likove sa invaliditetom. Tokom godina, mnogi glumci koji su igrali likove sa invaliditetom su dobijali Oskara za najboljeg glumca. Ova izložba prikazuje neke značajne i nagrađivane filmove i glumce u periodu od 1930. do 2010. godine.
Muzej istorije invalidnosti na svom vebsajtu nudi i obrazovne resurse koje nastavno osoblje može koristiti na čaosvima iz oblasti invalidnosti. Obrazovni resursi obuhvataju: informativne tekstove prilagođene deci o autizmu, cerebralnoj paralizi, epilepsiji, Daunovom sindromu, oštećenju sluha i vida, Turetovom sindromu, teškoćama u učenju i intelektualnim smetnjama i savete za interakciju sa osobama sa ovim invaliditetima; nastavne planove, rečnike i bibliografije radova.
Istorijski muzej invalidnosti i People Inc. su 2010. godine osnovali izdavačku kuću People Ink Press posvećenu izdavanju knjiga iz oblasti istorije invalidnosti. Sve objavljene publikacije mogu se kupiti u prodavnici muzeja ili naručiti onlajn.
Tekst pripremila Veronika Mitro