Osobe sa invaliditetom koje su pod starateljstvom su među najranjivijim grupama mađarskog društva. Jedan od razloga njihove isključenosti je da su one automatski onemogućene u osnovnim pravima učestvovanja u političkom životu. Danas je Evropski sud za ljudska prava presudio da je ovakva situacija protivna Evropskoj Konvenciji o ljudskim pravima.
Prema Ustavu Mađarske osobama koje su pod stalnim ili delimičnim starateljstvom nemaju pravo glasa. Ovakva situacija isključuje oko 80,000 odraslih iz učešća u političkom životu. Mental Disability Advocacy Center već duže vremena ističe takvu praksu koja pojačava društvenu izolaciju osoba sa invaliditetom. Pravna zabrana je takođe suprotna mađarskim međunarodnim obavezama u vezi sa Međunarodnom Konvencijom o građanskim i političkim pravima, Evropskom Konvencijom o ljudskim pravima, UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom i preporukama Saveta Evrope No. R(99)4 o ‘odraslim osobama sa određenim oštećenjima’.
Današnja presuda u slučaju K.A. protiv države Mađarske u Evropskom sudu za ljudska prava je mogući pokretač radikalnih promena u zaštiti političkih prava osoba sa invaliditetom. MDAC i pravni zastupnici gospodina K.A. su predali slučaj Sudu 2006. u ime svog klijenta. K.A. je pod delimičnim starateljstvom od 2005. i od tada nema pravo glasa na izborima. Pravna odluka kojom se stavlja pod starateljstvo ni na koji način nije procenila njegovu sposobnost da donosi odluke o političkim pitanjima i kao takva nema pravnu snagu.
Uskraćivanje prava na glasanje je automatska posledica činjenice da je stavljen pod starateljstvo na osnovu ustavnog određenja.
MDAC pozdravlja volju suda da prepozna dalekosežne diskriminatorne posledice ovakve zabrane i društvene predrasude. MDAC takodje urgira kod mađarskih vlasti da private odluku Suda i prestanu sa uskraćivanjem prava glasa u duhu međunarodnog prava, uključujući UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom, koja pravno obavezuje državu Mađarsku.
Odluka Suda znači da pravna regulative o pravu osobe sa invaliditetom treba da se preispitaju, uključujući korekciju Ustava Mađarske.
Izvor: www.cilsrbija.org