Dobro poznate akcije Čep za hendikep (Zrenjanin) i Čepom do osmeha (Novi Sad) kontinuirano traju 5 godina. Lokalne građanske inicijative osoba sa invaliditetom i humanitarnog ekološkog udruženja proširile su se na nacionalni nivo. Princip je jednostavan: sakupljeni plastični čepovi se recikliraju, a prikupljenim sredstvima kupuju se ortopedska i asistivna sredstva za decu s invaliditetom. Ujedno je to i doprinos zaštiti životne sredine.
Istu akciju pokrenula je Ivana Spasojević, dvadesetčetvorogodišnja ekonomska tehničarka iz mesta Veliki Crljeni kod Lazarevca.
– Kao osoba sa invaliditetom znam šta znači kada ne možete nešto samostalno da uradite, kada predugo čekate na asistivno sredstvo ili nemate odgovarajuću podršku – kaže Ivana. – Još kao dete imala sam dve zahtevne hirurške intervencije koje su ubrzale moje odrastanje. Svesna da deca s invaliditetom ne mogu da ostvare pravo na ortopedska pomagala, niti na banjsku rehabilitaciju, uzela sam stvar u svoje ruke. Na osobe s invaliditetom ne treba gledati kao na osobe s problemom.
Kako se akcija odvijala do sada?
– Sedmog decembra slavimo godinu dana akcije u lazarevačkoj opštini. Do sada smo sakupili 306 kilograma čepova, a cena za kilogram je 30 dinara. Čepove šaljemo u topionice u Zrenjanin, gde se pretapaju u plastične kontejnere. Ostvarena sredstva ulažu se u nabavku ortopedskih pomagala za decu s invaliditetom.
Zašto je ova akcija važna za tvoju opštinu?
– Ekološki status ovog okruga doveden je u pitanje; živimo u zagađenoj sredini, udišemo zagađen vazduh. Ova akcija ujedno smanjuje zagađenje životne sredine i doprinosi kvalitetnijem životu dece s invaliditetom.
Koga ste sve podržali do sada?
– Do sada smo podržali jednog dečaka iz Lazarevca koji ima oštećenje vida i cerebralnu paralizu. Sakupljanjem čepova dobio je stolicu za kupanje. Podržali smo još jednog dečaka sa cerebralnom paralizom koji živi u Kraljevu. To su dve uspešne priče.
To znači da su se građani rado odazvali na inicijativu?
– Odziv sugrađana je zadovoljavajući. Mada moram reći da, dok neko ne proživi određenu situaciju, nema realan doživljaj o tome, a samim tim ni dovoljno empatije. – Nisam osoba s invaliditetom i ne zanima me to pitanje – neki ljudi razmišljaju na taj način. Ali mahom postoji doza razumevanja i želja za uključivanjem.
Šta je potrebno da se akcija održi i da bude još uspešnija u tvom mestu?
– Imam zaista veliku želju da ova akcija opstane. Pre svega treba motivisati ljude da steknu tu naviku da odvajaju čepove. Verujem da je medijska podrška ključna u celoj priči. Do sada sam imala nekoliko medijskih gostovanja, a najviše se promovišemo putem društvenih medija. Volonteri su uvek potrebni i dobrodošli, a kod nas kultura volontiranja nije na zavidnom nivou. U Lazarevcu nema organizacija niti udruženja za podršku osobama s invaliditetom, tako da treba generalno raditi na podizanju svesti o svim našim pitanjima.
Dugoročni cilj koji želiš da ostvariš ovom akcijom?
– Da se na osobe s invaliditetom više ne gleda kao da smo neka čuda. Svako može da ima iskustvo invaliditeta, a podjednaka prava treba da ostvarujemo svi.
Šta svako od nas dobija učešćem u ovoj akciji?
– Zdravu sredinu. Jednostavno, uključivanje u ovu akciju čini da se osećamo dobro.
Informacije o lokacijama na kojima se mogu ostaviti čepovi na teritoriji opštine Lazarevac i načinima uključivanja u ovu akciju pronađite na fejsbuk stranici Cep za hendikep Veliki Crljeni – Ivana Spasojevic.