Ženeva, 15. septembar 2014.
Izvor: UN News Center
Gvajana je poslednja država koja je ratifikovala Konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom. Ova Konvencija se smatra prvim međunarodnim sporazumom o ljudskim pravima iz dvadeset prvog veka i ona koja će najbrže biti ratifikovana.
„Stotinu i pedeseta ratifikacija je dokaz posvećenosti međunarodne zajednice da unapredi i zaštiti ljudska prava osoba sa invaliditetom“, rekla je Marija Soledad Cisternas Rejes ispred UN Komiteta za prava osoba sa invaliditetom, koji prati kako države implementiraju Konvenciju.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, približno 15% svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta, a te osobe suočavaju se sa fizičkim, društvenim i ekonomskim barijerama koje ih sprečavaju da efikasno učestvuje u društvu. Takođe, osobe sa invaliditetom su neproporcionalno zastupljene među najsiromašnijima u svetu i nemaju jednak pristup osnovnim resursima kao što su obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvena i pravna zaštita.
„Konvencija je na snazi samo šest godina, a ratifikovana je u svim regionima i kulturama i na dobrom je putu da postane univerzalno priznata. Pozivamo sve država koje tek treba da ratifikuju Konvenciju, da to rade“, rekla je gospođa Cisternas, predsedavajuća Komiteta za prava osoba sa invaliditetom.
Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom je usvojena od strane Generalne skupštine UN 2006. godine da bi se obezbedilo da osobe sa invaliditetom uživaju ista ljudska prava kao i sve druge osobe. Konvencija propisuje obavezu država potpisnica da promovišu, štite i osiguraju prava svih osoba sa invaliditetom i obezbede im jednaka prava u svim oblastima života.
NAPOMENA: Republika Srbija je potpisnica Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i podnela je Inicijalni izveštaj o implementaciji Komitetu za prava osoba sa invaliditetom januara 2012. godine.
Centar za orijentaciju društva iz Beograda vrši monitoring prava osoba sa invaliditetom u Srbiji i svom izveštaju za 2013. godinu navodi pet gorućih oblasti u kojima je najviše izražena diskriminacija i povrede prava osoba sa invaliditetom i njihovih prava. To su: pristupačnost – fizička i pristupačnost informacija i komunikacija, socijalna zaštita, obrazovanje, rad i zapošljavanje i zdravstvena zaštita.
Tekst pripremila Veronika Mitro