U znak obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom Evropska komisija u saradnji sa Evropskim forumom osoba sa invaliditetom (European Disability Forum – EDF) organizovala je konferenciju pod nazivom Zajednički rast u slobodnom društvu bez prepreka, 7. i 8. decembra u Briselu.
Među pozvanim govornicima bila je Zara Todd – predsednica odbora mladih u Evropskoj mreži za nezavistan život (ENIL Youth Network). Njena prezentacija ne samo da je bila interesantna zа prisutne, nego je zaista široko pristupačna i svima razumljiva. Pokazatelj toga bile su trenutne reakcije – kako među prisutnima u sali, tako i na društvenim mrežama. Pojednostavljenom terminologijom i ilustrativnim primerima iz prakse, Zara je objasnila razliku između integrisanog društva u čije sisteme osobe sa invaliditetom treba da se uklope bez mnogo podrške i inkuzivnog društva gde osobe sa invaliditetom i društvo zajedno traže najbolje načine za prevazilaženje prepreka ka inkluziji. Zara i drugi govornik, Kalmil Goungor, istakli su da nam predstoji još mnogo posla, jer odrastanje u Evropi od mladih sa invaliditetom i dalje zahteva smelost i posvećenost da bi se prevazišle barijere sa kojima se suočavaju. Zara je pozvala mlade sa invaliditetom da budu odvažni i da učestvuju u društvu, a pozvala je i društvo da se otvori i razgovara sa osobama sa invaliditetom.
U okviru konferencije organizovane su tri panel diskusije na kojima su osobe sa invaliditetom mogle da podele svoja iskustva o odrastanju sa invaliditetom i da razmene gledišta sa tvorcima evropskih politika, predstavnicima organizacija osoba sa invaliditetom i nevladinim sektorom. Tema prve panel diskusije bila je: Odrastanje sa invaliditetom u Evropskoj uniji. Drugi panel nazvan je: Položaj dece i omladine sa invaliditetom u Evropskoj uniji. Treći panel bio je fokusiran na inkluzivno obrazovanje i integraciju u društvo i ekonomske tokove. Izvršni direktor Evropske mreže za nezavistan život, Jamie Bolling, takođe je bio pozvan na konferenciju, kao i članovi izvršnog odbora, Nadia Hadad i Stelios Kympouropoulos; predstavnici kancelarije Mreže iz Brisela Frank Sioen i Marco Carnesecchi; zatim koordinatorka omladinske mreže Dilyana Deneva.
Kamil Goungor je govorio na prvoj panel diskusiji. Objasnio je filozofiju nezavisnog života i podelio sopstveno iskustvo. Takođe je protumačio program Evropskog volonterskog servisa (EVS) i naglasio važnost finansiranja personalne asistencije koja je predviđena programom. Kamil je ohrabrio osobe sa invaliditetom da upotrebe svaku šansu da budu što vidljiviji. Završio je izlaganje rekavši da je uz odgovarajuću asistenciju sve moguće.
Ostale teme koje su se pojavljivale tokom panel diskusija: deinstitucionalizacija, inkluzivno obrazovanje, pitanja mladih sa oštećenjem sluha unutar politika osoba sa invaliditetom.
NAGRADA PRISTUPAČAN GRAD 2016
Tokom konferencije proglašen je dobitnik nagrade Pristupačan grad 2016. U najuži izbor ušlo je pet gradova: Kapošvar (Mađarska), Milano (Italija), Tuluz (Francuska), Vasa (Finska) i Visbaden (Nemačka).
Nagradu je dobio Milano. Zamenik gradonačelnika Pierfrancesco Majorino primio je priznanje naglasivši u svom govoru kako nagrada neće biti uzeta kao izgovor za usporavanje radova na pristupačnosti, nego će Milano i ubuduće nastojati da zadrži vodeću poziciju. Ostali gradovi takođe su predstavljeni prisutnima: Kapošvar je istaknut zbog predanih radova na pristupačnosti, Vasa je prepoznata kao grad koji radi na pristupačnom zapošljavanju, a Tuluz po upotrebi pametnih tehnologija.
Konferencija je pokrivena na Fejsbuku i Tviteru. Haštagovi događaja su: #EUDisability, #EUAccessCity and #EDPD2015.
Tekst prevela Marijana Čanak
IZVOR: http://www.enil.eu/news/growing-together-in-a-barrier-free-society-utopia-or-achievable-goal/