Dugo najavljivana radionica o metodu fraktalnog crtanja koju je u Organizaciji …IZ KRUGA – VOJVODINA vodila autorka metoda lično, Tanzilija Polujahtova iz Rusije, održana je u nedelju, 29. maja s početkom u 11 časova. Gostovanje Tanzilije Polujahtove organizovano je s ciljem da se učesnice radionice upoznaju sa fraktalnim crtanjem i mogućnostima primene u socijalno–edukativnom radu sa ženama i decom sa invaliditetom. Radionica je okupila članice …IZ KRUGA – VOJVODINA: psihološkinje, defektološkinje, art-terapeutkinje, nastavnice likovnog, personalne asistentkinje, žene sa invaliditetom spremne da rade na sebi… Uz Tanziliju Polujahtovu, praktičan radioničarski rad vodila je Milkica Vuletić, predsednica Centra za afirmaciju DAR Art, zvaničnog predstavnika fraktalnog metoda za Srbiju. Milkica Vuletić ujedno je zadužena za simultani prevod sa ruskog na fraktalnim seminarima i radionicama.
U uvodnom delu radionice Tanzilija Polujahtova predstavila je svoje decenijsko iskustvo u oblastima medicinske psihologije, porodične psihoterapije i ličnog razvoja, jedinstvenost fraktalnog metoda, njegove mogućnosti i delotvornost.
Prva među neobičnim specifičnostima fraktalnog crtanja je u tome što je ovde reč o crtanju širom zatvorenih očiju. Kada zatvorimo oči, otvaraju nam se nove perspektive, a stereotipi nestaju.
– Sve je lako raditi zatvorenih očiju – svirati instrument, pevati, crtati, vajati – jer to je način da otklonimo velikog kontrolora iz sebe i svog delovanja – objasnila je Tanzilja Polujahtova.
„Moram da vidim da bih mogla…“ – to je samo jedna od velikih predrasuda. Ako se nje oslobodimo, oslobodićemo se i mnogih drugih koje nam ograničavaju postojanje. Kompleksi gube na snazi!
Autorka metode fraktalnog crtanja istakla je da ne postoji osoba koja ne može da crta fraktale, bez obzira na vidljivost, vrstu ili stepen invaliditeta: – Ako neko ne vidi, u tehnologiji fraktalnog crtanja to može biti prednost. Ko ne crta rukom, crtaće nogom ili ustima. Oni koji ne čuju, počeće bolje da spoznaju svet putem boja.
Fraktali rade na sinesteziji naših čula: počinjemo da čujemo boje, osećamo njihovu strukturu, miris. I najvažnije: uspostavljamo kontakt sa sobom i svojim apstraktnim nivoima.
Koliko god se činio apstraktnim fraktalni crtež, to je zapravo uvek prikaz upravo onoga što realno postoji unutar nas. Poznavalac ovog metoda može da rastumači fraktalne crteže kao (nad)realistične portrete iz kojih se jasno vide: karakter ličnosti, odnos prema detinjstvu, aktuelni životni izazovi, načini ponašanja, odnosi sa drugim ljudima, sklonosti i interesovanja, pa čak i projekcija budućnosti (koju sami pravimo). Zbog toga se prva tri fraktalna crteža nazivaju dijagnostičkim. Crtajući dijagnostički crtež, boje izvlačimo zatvorenih očiju, iz kutije u kojoj je obilje nijansi. Ako dve osobe izvlače boje iz iste kutije, dobiće potpuno različite crteže: u jednom mogu da preovladavaju tamni tonovi, u drugom svetli i vedri. Naša podsvest izlazi na videlo, unutrašnja stanja ličnosti dobijaju svoj vidljivi izraz – na fraktalnom crtežu, bez cenzure.
– Ono što postoji, to i crtamo – bilo da smo toga svesni ili ne!
Nakon dijagnostičkih crteža, rade se takozvani korekcijski fraktali, kada biramo vrstu linije i boje kojima ćemo uneti više životne radosti – kako na crtež, tako i u svoje postojanje. Radeći na fraktalnom crtežu, zapravo radimo na svojim emotivnim sferama. Postajemo pažljiviji u izvlačenju linije, otvoreniji za raznovrsnot boja, strpljiviji i stabilniji. Uvežbavanjem fine motorike, dok bojimo polja različitih veličina (od veličine oraha do makovog zrna), razvijamo kognitivne funkcije. Ruka se oslobađa i postaje laka – mi postajemo opušteniji i razvijamo lakoću života. Figure koje se slobodnim pokretom iscrtavaju na papiru odagnavaju svaku napetost.
– Počinjemo da razumemo sopstvenu dušu – kako kaže Tanzilija Polujahtova.
Razvijajući strpljenje i spokoj unutar sebe, pospešujemo odnose sa drugim ljudima. Nemamo kad da budemo nezadovoljni i da se svađamo, jer smo suviše zauzeti crtanjem! Krajnje jednostavno! Veliki bonus fraktalnog crtanja je razvoj kreativnih umeća: otkrivamo umetnika u sebi (oduvek je tu, samo mu kontrolor u nama nije dozvoljavao da se ispolji).
– Posmatrajući svet kroz fraktalnu mrežu, vidimo da ne postoji osoba koja ne ume da crta. Čim zatvori oči…
* * *
U drugom delu radionice učesnice su proverile istinitost Tanzilijine teorije započinjući svoje prve fraktalne crteže po preciznim uputstvima Milkice Vuletić. Linija treba da je jasna i raznovrsna, da se kreće u svim pravcima, izvučena umerenom brzinom, bez odizanja olovke sa papira, u trajanju od šezdeset sekundi. Odatle sve počinje. Terapeut je tu da nam izvuče ruku iz jednoličnog pokreta i da ukaže na lakoću ispod svih pravila… Učesnice su otkrile još nešto: fraktalno crtanje je zarazno! Kada jednom počnete da crtate, jedino što je teško je – da prestanete…!
U Organizaciji …IZ KRUGA – VOJVODINA planira se osnivanje fraktalnog kluba za žene sa invaliditetom o čijem radu ćemo blagovremeno izveštavati…