Centar za razvoj potencijala dece i mladih Play centar organizuje obuku Pokretanje usluge lični pratilac deteta akreditovanu od strane Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Obuka je namenjena ličnim pratiocima koji su već angažovani u ovom poslu, osobama koje žele u budućnosti da budu lični pratioci dece u vrtićima i školama i stručnim radnicima u socijalnoj zaštiti koji žele da pokrenu, odnosno koordiniraju uslugu socijalne zaštite lični pratilac deteta u svojoj zajednici. Nakon pohađanja obuke u celosti, učesnici dobijaju uverenje Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Ukoliko ste zainteresovani, pošaljite prijavni formular na mejl adrese [email protected] ili [email protected], ili možete popuniti prijavni formular online putem prijave na linku. Prijave se primaju do 15.1.2025. godine.
Cena obuke po učesniku iznosi 12.000 RSD i uključuje materijale za obuku, ručak i osveženje tokom kafe pauza, a ne uključuje smeštaj i putne troškove.
Obuka se realizuje u trajanju od tri dana, ukupno 24 sata i nosi 15 bodova stručnim radnicima, zaposlenima u socijalnoj zaštiti. Realizovaće se 17, 18, i 19. januara 2025. godine u Novom Sadu, prvog dana od15.00 do 19.00 sati i drugog i trećeg danaod 10.00 do 18.00 (sa pauzama za ručak i osveženje). Obuka je planirana za manji broj učesnika i realizovaće se u prostorijama Play centra na adresi Cvećarska 1a/7, I sprat, Novi Sad (Ukoliko se prijavi veći broj učesnika, obuka će se realizovati na drugoj adresi, o čemu će organizatori blagovremeno obavestiti učesnike nakon prijave).
Ciljevi obuke su:
· Sticanje znanja i veština za obavljanje posla lični pratilac deteta;
· Unapređenje veština za prevazilaženje teškoća u radu ličnog pratioca deteta i ostvarivanje pune saradnje i odnosa poverenja sa porodicom i akterima vaspitno-obrazovnog procesa;
· Upoznavanje sa specifičnostima porodice, brige o deci i funkcionisanja porodice u socijalnom kontekstu;
· Sticanje znanja o značaju i potrebi za obrazovnom inkluzijom i punom socijalnom uključenošću dece sa invaliditetom;
· Izgradnja kapaciteta pružaoca usluga potrebnih za realizaciju usluge lični pratilac deteta i upoznavanje sa svim fazama razvoja usluge lični pratilac deteta;
Opšte kompetencije koje se kroz obuku razvijaju:
· Znanja i veštine za primenu integralnog pristupa u identifikaciji i zadovoljavanju potrebe za socijalnom uključenošću dece sa invaliditetom;
· Znanja i veštine za implementaciju osnovnih standarda u zaštiti osoba sa invaliditetom;
· Znanja i veštine za osnaživanje i podršku porodici za ostvarivanje punih potencijala deteta i njegovo osamostaljivanje.
Specifične kompetencije koje se kroz obuku razvijaju:
· Znanja i veštine potrebne za razvijanje usluge lični pratilac deteta i organizovanje usluga na lokalnom nivou;
· Veštine potrebne za prepoznavanje i zadovoljavanje potreba deteta sa invaliditetom od strane ličnog pratioca deteta;
· Veštine potrebne za prevazilaženje teškoća i nesmetano funkcionisanje usluge lični pratilac deteta unutar obrazovnog sistema i porodice;
· Znanja i veštine za odabir ličnog pratioca deteta i njihovo usaglašavanje sa detetom;
· Znanja i veštine za organizaciju zajedničkih aktivnosti ličnog pratioca i deteta.
Autorke i trenerice programa su psihološkinja Ivana Koprivica i pedagoškinje Dragana Stanković Gaić i Katarina Majkić, sve tri sa sa licencom za obavljanje stručnih poslova u socijalnoj zaštiti ili obrazovanju i višegodišnjim iskustvom u radu sa decom i mladima sa invaliditetom i realizaciji različitih programa obuka.
Izvor: Saopštenje dostavila mejlom 8.1.2025. Katarina Majkić, predsednica PLAY CENTRA