Konvencija za prava osoba sa invaliditetom je obezbedila savršen okvir koji je poslužio organizaciji Women Enabled International iz Njujorka da u saradnji sa svojim strateškim partnerom, Fondom za prava osoba sa invaliditetom / Fondom za zagovaranje prava osoba sa invaliditetom, izradi revolucionarni izveštaj o rodnoj inkluziji u najznačajnijim prostorima za prava osoba sa invaliditetom.
Izveštaj detaljno opisuje nalaze dobijene mapiranjem osnovnih prepreka za ostvarivanje rodne inkluzije, koje su identifikovali zagovornici prava osoba sa invaliditetom iz celog sveta.
Kvalitativni istraživački podaci su prikupljeni kroz diskusije u virtuelnim fokus grupama, individualne intervjue i pisane odgovore učesnika koji reprezentuju različite demografske kategorije i invaliditete.
Učesnici su izrazili brojne prepreke za aktivno učešće u prostorima za prava osoba sa invaliditetom, i to:
- Obrazovne barijere, koje utiču na samopoštovanje i kapacitet za angažovanje u zagovaranju invalidnosti, npr. učesnica sa Filipina je primetila da samo mali procenat žena sa invaliditetom u njenoj zemlji završava srednju školu.
- Kulturne barijere i barijere u pogledu stavova, jer mnogi regionalni običaji impliciraju da žene sa invaliditetom ne bi trebalo da govore u javnosti. Učesnik iz Kenije je primetio: – Rukovodstvo Odeljenja za osobe sa invaliditetom su uglavnom muškarci i može se dogogoditi da zbog njihovih patrijarhalnih stavova oni procene da su neke teme nevažne. Diskriminacija i društveni tabui sprečavaju žene i rodno različite osobe sa invaliditetom da govore o pitanjima koja ih pogađaju.
- Zasebno finansiranje, odvojeni finansijski portfolij za rod i invaliditet, među onima koji daju grantove predstavlja značajan izazov za obavljanje poslova u oblasti intersekcije roda i invaliditeta.
Pored toga što su identifikovane prepreka, diskusije sa zagovornicima prava osoba sa invaliditetom su takođe ukazale na dobre prakse za rodno uključivanje u prostore za prava osoba sa invaliditetom, na primer:
- Usmeravanje pažnje na glasove i liderstvo žena, devojaka i rodno različitih osoba sa invaliditetom;
- Jačanje kapaciteta i liderstva žena, devojaka i rodno različitih osoba sa invaliditetom;
- Jačanje kapaciteta ključnih aktera u oblasti invalidnosti i finansijera da budu rodno inkluzivni; i
- Povećanje pristupa i upotrebe tehnologije.
Ovaj izveštaj ukazuje na put ka boljoj integraciji feminističkog liderstva sa invaliditetom u pokret za prava osoba sa invaliditetom. Na kraju izveštaja izlistane su preporuke medijima, donatorskoj zajednici, vladama, međunarodnim nevladinim organizacijama i organizacijama osoba sa invaliditetom svih veličina. Ovde možete da pročitate celokupan tekst izveštaja na engleskom jeziku.