Roboti koji uslužuju goste u kafićima obično zamenjuju ljude koji su nekada radili te poslove. Međutim, u Japanu postoji kafe koji robote koristi drugačije. Roboti ovde omogućuju osobama sa invaliditetom da učestvuju u usluživanju, ali iz svojih domova. Kada gosti kafea razgovaraju sa ovim malim robotima, ne razgovaraju sa veštačkom inteligencijom nego sa stvarnom osobom koja kontroliše robota od kuće. Pedesetak osoba sa fizičkim i mentalnim invaliditetom rade kao robot operateri u kafeu Daun u Tokiju. Primaju narudžbine i daju preporuke preko manjeg robota, a onda veći robot poslužuje hranu i piće.
Ideja je da se ljudima koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da napuste svoje domove, a žele da rade, njihova želja ostvari.
Dok sam živ, Želim da radim i odužim se zajednici. Sa ljudima koje uslužujem razgovaram o svemu, od zdravlja do vremena. Srećan sam što mogu biti deo društva – kaže Mičio Imai, jedan od robot operatera zaposlen u Daun kafeu.
Orihime roboti opremljeni su kamerom, mikrofonom i zvučnicima, što omogućuje gostima da razgovaraju direktno sa operaterima.
Gosti ne dolaze u kafe da vide Orihime, oni dolaze zbog ljudi koji stoje iza njih i zbog kojih će doći ponovo. – kaže menadžer kafea Daun i suosnivač Ori laboratorije.
Kafeom upravlja Ori laboratorija, tehnološki startap koji razvija robote poput Orihime za borbu protiv usamljenosti. Tehnologija pomaže da osobe sa invaliditetom prevaziđu prepreke. Daun kafe spaja ljude sa i bez invaliditeta što je prvi korak ka većoj inkluziji.
Izvori: SHIFT DW 2022, N1 HD Srb, emitovano 20.6.2023. između 7.00 i 7.35; vebsajt Daun kafea u Tokiu