Dvadeset peti oktobar Međunarodni je dan osoba sa dvarfizmom. Dvarfizam je ograničeni rast, stanje koje karakteriše neuobičajeno niska visina. Osobe niskog rasta širom sveta suočavaju se sa fizičkim i socijalnim barijerama, a današnji dan je povod za podizanje svesti o ovom stanju.
Kako smanjiti socijalnu distancu i izbeći komunikacijske zamke zasnovane na stereotipima i predrasudama prema osobama sa dvarfizmom?
Govorite uobičajenim glasom i tonalitetom, nemojte ih menjati i prilagođavati kao da se obraćate detetu.
Nije nepristojno da upotrebljavate fraze kao što je kako je mali svet, ako zaista opisuju datu situaciju (na primer, kad dugo niste videli nekoga, pa se sretnete na neočekivanom mestu).
Očekuje se jednak tretman, bez sažaljenja, infantilizacije, zaštitničkog ophođenja ili stavljanja na pijadestal. Ne očekuje se specijalni tretman, već razumna prilagođavanja koja doprinose jednakim mogućnostima.
Imena su važna. Zovite osobu njenim imenom, umesto da opisujete koliko je visoka. Ne upotrebljavajte uvredljive reči kao što su patuljak, bogalj, grbavac, zdepasti i slično.
Bavite se karakterom i sposobnostima, a ne izgledom.
Pravo na samostalni život je imperativ, zato je nužno zalagati se za pristupačnost svih javnih zgrada i objekata, radnih prostora, javnog prevoza, sopstvenih prevoznih sredstava.
Ophodite se prema ljudima dostojanstveno i s poštovanjem. Obraćajte se direktno osobi sa dvarfizmom, a ne osobi koja je u pratnji. Nemojte biti snishodljivi, suzdržite se od poriva da osobu niskog rasta mazite po glavi. Poštujte lični prostor osobe koja koristi kolica ili skuter, naslon za ruke ili površina za pisanje nisu slobodan prostor koji možete prisvojiti.
Stavite se u tuđe cipele. To ne znači da treba da zahvaljujete bogu što neko drugi ima dvarfizam a ne vi, nego da imate razumevanja prema tuđim potrebama.
Vrednujte različitost. Svaka osoba sa dvarfizmom je individua za sebe, sa vlastitim načinom funkcionisanja u svakodnevici. Na primer, neki imaju niži nameštaj u svojim domovima, drugi se penju na stolice; neki voze koristeći produžetke za papučice u automobilu, drugi preferiraju ručne komande; kad razgovaraju sa osobom prosečne visine, neke osobe s dvarfizmom vole da se sagovornik spusti (da sedne ili čučne) kako bi ostvarili kontakt očima, drugi ne žele nikakve ustupke na tom planu.
Komunicirajte kao sa svakom drugom osobom, primenjujući uobičajena pravila ljubaznosti. Odrasli ne bi trebalo da postavljaju lična pitanja; deci se to toleriše, jer njihova radoznalost otvara mogućnosti za učenje.
Pitajte, pre nego što požurite da pružite pomoć i napravite problem.
Budite prirodni. Opustite se. Našalite se. Smejte se. Ohrabrite.