Edukativni događaj Etičko medijsko izveštavanje o poremećajima mentalnog zdravlja zakazan je za utorak, 25. januar, s početkom u 12 časova u Omladinskom centru OPENS (Bulevar despota Stefana 5).
Zbog čega je važno da novinari učestvuju?
Bolji položaj velikog broja naših sugrađana i sugrađanki koji se bore sa problemima mentalnog zdravlja cilj je koji okuplja volontere Centra Srce i medije koji izveštavaju i prate svakodnevni život građana Novog Sada.
Emotivna podrška i prevencija samoubistva u 2021. godini bili su povod za 8 899 poziva, mejlova i poruka na koje su volonteri Centra Srce odgovarali u komunikaciji sa osobama koje prolaze kroz emotivnu krizu. Iz godine u godinu se povećava broj razgovora koje volonteri obave, a među najčešćim problemima sa kojima se korisnici suočavaju su: usamljenost, porodični i partnerski problemi i problemi usled mentalnog poremećaja.
Ugroženost osoba koje se javljaju zbog mentalnog stanja u velikom broju slučajeva posledica je predrasuda, stigmatizacije i nepostojanja adekvatnog sistema podrške.
Centar Srce poziva medijske radnike na edukaciju i razgovor o tome kako da zajedno ponudimo podršku osobama sa različitim mentalnim stanjima.
Pitanja o kojima će se razgovarati:
- Kako naći pravu meru u izveštavanju kad problemi usled ugroženog mentalnog zdravlja postanu deo javne scene, često mladih, uticajnih na društvenim mrežama? Krajem godine smo, nažalost, imali dva takva slučaja, među kojima je direktno obraćanje i pretnja suicidom od strane momka iz Novog Sada koji je proživljavao psihičku krizu.
- Koje činjenice u takvim situacijama treba iznositi, a koje ne?
- Kako odvojiti relevantno od suvišnog?
- Koja je uloga medija u takvim situacijama?
- Šta je odgovorno izveštavanje iz ugla zaštite osoba sa mentalnim poremećajima i njihovih porodica?
Lista otvorenih pitanja nije konačna, jer iskustvo svih učesnika na edukaciji može dati znatan doprinos poboljšanju položaja osoba sa mentalnim poremećajima. Ideja je da se zajednički dođe do prave mere odgovornosti i etičnosti u izveštavanju i da se putem otvorenog dijaloga izdvoje najveći izazovi, što će pomoći pri formulisanju budućih smernica za medijske radnike.
Šta je novinarima najteže kad izveštavaju o mentalnom poremećaju i/ili suicidu? Kako vide moguća rešenja za izazove koje nam nameću vreme i okruženje, pre svega iz ugla društvenih mreža i potrebe za senzacionalizmom?
Za prijavu je dovoljno popuniti kratak online upitnik, do nedelje, 23. januara.
Za sva dodatna pitanja ili nedoumice pišite na [email protected] ili pozovite 064 36 16 908.
Događaj će voditi Tamara Srijemac, novinarka sa višegodišnjim radnim iskustvom, i Slavica Ranisavljev Kovačev, psihološkinja i volonterka Centra Srce. Predviđeno trajanje susreta je 90 minuta, a za sve učesnike obezbeđeni su materijali za rad i osveženje.
Edukativni događaj realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Istraži – Osnaži koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Centar Srce u saradnji sa Trag fondacijom.
Dostavila: Slavica Ranisavljev Kovačev, koordinatorka projekta