Neke od najvećih svetskih firmi pridružile su se kampanjama koje imaju za cilj da podrivaju predrasude prema osobama s invaliditetom u poslovnom svetu.
Kompanije koje zarađuju više od 8 biliona dolara i imaju 20 miliona zaposlenih, među kojima su Apple i Coca-Cola, pridružile su se inicijativi Valuable 500. Kampanju je pokrenula Caroline Casey, koja kaže da se ne radi samo o podsticanju zapošljavanja osoba s invaliditetom. Firme gube 13 biliona dolara od prodaje ignorišući osobe sa invaliditetom kao potencijalne kupce.
– Dok izlazimo iz pandemije i težimo ka oporavku, zašto bi se bilo koja firma odrekla bilionske zarade? Jedna trećina britanskih FTSE kompanija nema sajtove koji su pristupačni osobama s invaliditetom i njihovim porodicama. Zašto bi iko to radio?
Kampanja Valuable 500 pokrenuta je 2019. godine na sastanku Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, sa ciljem da se 500 međunarodnih kompanija obaveže da će uključivanje osoba s invaliditetom staviti na dnevni red u svojim odborima.
U to vreme, objavljeno je istraživanje koje pokazuje da u 56% odbora globalnih kompanija nikada nije bilo reči o invalidnosti, a rezultat toga je da su osobe s invaliditetom na marginama poslovanja.
Prema nedavno objavljenim podacima, u 100 FTSE kompanija nema osoba s invaliditetom na rukovodećim mestima, a samo 12% kompanija prijavljuje da među zaposlenima ima osobe s invaliditetom. Podaci pokazuju da je prosečna zastupljenost osoba s invaliditetom među osobljem ispitanih kompanija svega 3,2%.
Među kompanijama koje su se pridružile Valuable 500 inicijativi su Google, Deloitte, Nestle, Microsoft, Unilever. Sve su se javno obavezale da će doprineti inkluziji osoba s invaliditetom unutar svojih organizacija, kako među osobljem, tako i među potrošačima i lancima snabdevanja.
– Zajednica osoba s invaliditetom suočava se sa krizom nejednakosti, koja je ogromna i ne može se rešiti bez smislenih poslovnih sastanaka – rekla je Casey.
Naglasila je da se inicijativa Valuable 500 ne odnosi samo na zapošljavanje. – Razmatramo pokretačke sistematične promene u poslovnom sistemu u pogledu potrošača, dobavljača, talenata.
– Ako želite da imate pristup tom tržištu, morate imati taj talenat u svom poslovanju, a kada govorimo o uključivanju osoba s invaliditetom u poslovne tokove, uvek govorimo o zapošljavanju, zaboravljajući ogromnu vrednost tog tržišta na globalnom nivou.
Tokom poslednjih godinu dana, period karantina je pomogao da se pokaže kako su ciljevi kampanje ostvarivi.
– Dokazano je da se poslovni sistem može menjati, zar ne? Pogledajte kako brzo su naši sistemi morali da se prilagode, jer su želeli, a sada ne možemo da poreknemo ono što znamo.
– Naši sistemi su fleksibilni i promenljivi, a kako idemo ka oporavku, zašto bi bilo koje poslovanje, bilo koji inteligentan poslovni lider, izostavio 15-20% svetske populacije. To bi bilo apsolutno sumanuto.