Majka tinejdžerke s autizmom saopštila je članovim Britanskog parlamenta da je tretman Nacionalne zdravstvene službe varvarski i nehuman. Benji O’Reilly, koja i sama radi u Nacionalnoj zdravstvenoj službi, kaže da je njena ćerka bila izložena okruženju koje se ne razlikuje od zatvora.
Članovi Parlamenta i Odbor za zdravstvenu i socijalnu zaštitu čuli su isto od dr Sarah Rayan, čiji sin je umro tokom kupanja na odeljenju za razvojne invaliditete.
Ova saslušanja su deo ozbiljnog ispitivanja slučaja koji se 2019. godine odigrao u Londonskoj galeriji Tejt Modern: tinejdžer Jonty Bravery bacio je sa desetog sprata šestogodišnje dete. Sve to ukazuje na nedostatak nacionalne strategije, specijalističkih i rezidencijalnih ustanova za decu i mlade sa kompleksnim i rizičnim ponašanjem.
Ćerka Benji O’Reilly poslednji put je primljena u bolnicu oktobra prošle godine – čekala je 30 sati na odeljenju za hitne slučajeve pre nego što su je prebacili na dečje odeljenje.
– Tamo su je četiri nedelje držali u premaloj, prljavoj bočnoj sobi, bez svežeg vazduha, vežbanja, stimulacije, bilo kakve aktivnosti, bez mogućnosti da vidi prijatelje, porodicu, kućne ljubimce. Nije iznenađujuće što je doživela meltdown i počela da ispoljava ono što nazivaju izazovnim ponašanjem.
– Zadržana je u bolnici 7 meseci, miljama daleko od kuće, bez pristupa telefonu, odsečena od prijatelja, doma, zajednice, škole i hobija. Tretirali su je kao kriminalca. Često je pitala zašto je kažnjavaju.
– Fizički su je odvukli od mene i vezali je pred mojim očima. Vrištala je i plakala za mnom, jer nam je bolnica u poslednjem trenutku otkazala planiranu posetu.
– Niko nas ne sluša i osećam se kao da mi je ćerku progutao sistem. Treba zabraniti vezivanje. Nasilno su je skinuli i dali joj injekciju sa sedativima.
Dr Sarah Rayan kaže da je jedini tretman koji je ponuđen njenom osamnaestogodišnjem sinu tokom 107 dana na specijalističkom odeljenju gde je umro, bila promena medikamenata koji su mu povećavali napade.
– Stvaramo im traumatska iskustva, a onda se pitamo zašto ne možemo da ih pustimo nazad u zajednicu.
– Ne postoji apsolutno nijedan razlog zašto bi iko bio vezan ili izolovan iz zdravstvenih razloga, u 21. veku.
Predsednik Odbora, Jeremy Hunt, izjavio je da Britaniji treba radikalna promena kada je reč o brizi za osobe sa razvojnim invaliditetima.