Međunarodni dan invalidskih kolica obeležava se svake godine 1. marta sa ciljem da podigne svest o teškoćama koje doživljavaju korisnici invalidskih kolica. Međunarodni dan invalidskih kolica promoviše inkluzivnije društvo u kojem osobe sa ograničenjima u kretanju imaju jednak pristup svim mogućnostima. Ključno je imati na umu da je pristupačnost izgradnja kulture u kojoj se svaki pojedinac oseća poštovano i dobrodošlo, a ne samo spuštanje ivičnjaka, postavljanje rampi i ugradnja liftova.
Stiv Vilkinson, korisnik invalidskih kolica i osnivač Fondacije za invalidska kolica, ustanovio je Međunarodni dan invalidskih kolica 2008. godine. Vilkinsonova vizija je bila da se ustanovi dan posvećen priznavanju vitalne uloge invalidskih kolica u poboljšanju kvaliteta života ljudi sa izazovima u kretanju. Međunarodni dan invalidskih kolica je od uspostavljanja do danas stekao priznanje širom sveta, i danas se razne organizacije, zajednice i pojedinci okupljaju da obeleže i proslave dostignuća i promovišu prava korisnika invalidskih kolica. Međunarodni dan invalidskih kolica služi kao podsetnik na tekuće napore potrebne da se obezbede jednake mogućnosti i dostupnost za sve.
Za sve ljude sa problemima u kretanju, invalidska kolica su više nego samo način kretanja. Ona su alat za inkluziju, osnaživanje i samostalnost. Invalidska kolica omogućavaju kretanje, učešće u svakodnevnim aktivnostima, obrazovanje i komunikaciju sa drugim ljudima. Pored poboljšanja fizičke pokretljivosti, invalidska kolica poboljšavaju mentalno zdravlje i opšti kvalitet života.
Na Međunarodni dan invalidskih kolica, pored toga što se održavaju različiti događaji i aktivnosti koji imaju za cilj da povećaju svest i odaju počast dostignućima korisnika invalidskih kolica, podsećamo sve da postoji potreba da se unapredi pristupačnost i inkluzivnost u svim sferama društva. Naglašavamo koliko je ključno stvoriti postavke, sisteme i usluge koje su univerzalno upotrebljive za sve ljude, bez obzira na njihov nivo mobilnosti. Uspostavljanjem okruženja bez barijera osobe sa umanjenom pokretljivošću imaju jednake mogućnosti da se angažuju u zdravstvenoj zaštiti, radu, obrazovanju i slobodnim aktivnostima. Da bi usvojili i podržali inkluzivne politike i prakse, zajednica, kompanije i vlade moraju da rade zajedno.
Međunarodni dan invalidskih kolica je svojevrsna kampanja za povećanje svesti javnosti o potrebama i pravima korisnika invalidskih kolica kojom se skreće pažnja javnosti na prepreke sa kojima se suočavaju osobe sa poteškoćama u kretanju. Nažalost, mnoge javne površine i dalje predstavljaju prepreke koje sprečavaju osobe sa umanjenom pokretljivošću da u potpunosti učestvuju u društvu. Zbog toga su revizije pristupačnost zaista važne. Revizije pristupačnosti se vrše kako bi se procenilo koliko su javne površine, zgrade i sadržaji zaista pristupačni. Revizije identifikuju prepreke i predlažu promene za poboljšanje inkluzivnosti. Ove revizije otvaraju vrata za jednak pristup za sve, bez obzira na status mobilnosti, uvođenjem rampi, liftova, proširenih vrata i pristupačnih toaleta.
Kroz promovisanje prava na invalidska kolica, edukaciju javnosti i pružanje pomoći onima sa ograničenjima u kretanju, možemo izgraditi inkluzivno društvo koje slavi raznolikost i osigurava da svi mogu da žive srećno, bez obzira na fizičke mogućnosti. Učestvujmo u obeležavanju Međunarodnog dana invalidskih kolica i uključimo se u stvaranje sveta koji je inkluzivniji i pristupačniji.