Radionice podkasta pod nazivom Beograd je i naš grad okupile su grupu mladih sa invaliditetom, koji su imali priliku da se upoznaju sa pripremom podkasta, odabirom gostiju, tehnikama montaže i vežbama snimanja.
Jelica Radić, polaznica radionica, podelila je svoje utiske i iskustva za Portal o invalidnosti.
Kako si saznala za radionice podkasta?
Za radionice sam saznala preko instagram stranice Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije (NOOIS).
Zašto si odlučila da se prijaviš?
Volim da pratim različite podkaste i želela sam da saznam kako izgleda proces njihovog stvaranja.
Da li su radionice bile tematski postavljene?
Radionice su bile tematski postavljene, obuhvatajući ceo proces pravljenja epizode podkasta od izbora gosta, planiranja intervjua, snimanja najava i odjava do razgovora sa montažerom.
Šta ti je najviše bilo korisno da čuješ?
Najkorisniji su mi bili saveti koji su vezani za plan intervjua, kao i radionice na kojima smo vežbali najavu i odjavu epizode podkasta. Iskustvo sa probnog snimanja mi je bila odlična priprema za finalno snimanje.
Da li su te radionice u nekom smislu osnažile i na koji način?
Radionice su mi pomogle da prebrodim strah od javnog nastupa, ali i da razvijem veštinu aktivnog slušanja sagovornika kako bi razgovor bio uobličen u celinu.
Šta ti je bilo najizazovnije?
Najizazovniji deo projekta mi je bilo finalno snimanje, jer sam imala baš veliku tremu. Snimanje podkasta je za mene bilo jedno veliko izlaženje iz zone komfora pre svega zbog toga što nemam iskustva pred kamerom i što sam veliki perfekcionista.
Na šta si najviše ponosna?
Ponosna sam što nisam odustala od učešća na radonicama u trenucima kada mi se činilo da mi ne ide dobro. Svakako da su doprineli i divni ljudi koji su bili deo projekta.
Čega ćeš se rado setiti, a ponela si sa radionica?
Setiću se pozitivne energije i koliko mi je podrška značila u dodatnom osnaživanju i pomeranju ličnih granica. Od svakoga sam mnogo toga naučila, čini mi se da je razmena bila dvosmerna.
Kako ti znanje i iskustvo sa ovih radionica može pomoći u daljem radu?
Mnogo toga može se primeniti i u svakodnevnom životu. Recimo, aktivno slušanje je jako važno za dobru komunikaciju, a dobra komunikacija je ključ svakog uspeha. Način na koji predstavljamo sebe i kako nas drugi doživljavaju može značajno uticati na ishod intervjua za razgovor za posao.
Šta bi poručila ljudima koji prate Portal o invalidnosti?
Najbolje stvari se dešavaju kad izađeš iz zone komfora.
Radionice su počele u septembru u Beogradu. Predavači su:
- Milica Veljković, zadužena za radionice javnog nastupa, tehnike pisanja i prikupljanja informacija, odabir gostiju i mentorsku podršku;
- Sanja Marković, zadužena za način prirpreme podkasta;
- Vladimir Nešović, zadužen za vežbe snimanja, i
- Miodrag Cvetković, zadužen za montažu.
Projekat je realizovala Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije uz podršku Sekretarijata za socijalnu zaštitu i trajaće do kraja decembra.
Ciklus radionica uokviriće epizode podkasta koje će voditi polaznici radionica.
Medijski prilog pripremila Dragana Došić.