I ove godine je od 18. do 24. septembra širom sveta obeležena Međunarodna nedelja gluvih osoba i 23. septembra i Međunarodni dan znakovnih jezika.
Međunarodna nedelja gluvih osoba je prvi put obeležena u septembru 1958. godine i od tada se razvila u globalni pokret jedinstva gluvih osoba i zajedničkog zalaganja za podizanje svesti o problemima sa kojima se gluvi ljudi suočavaju u svom svakodnevnom životu.
Međunarodni dan znakovnih jezika prvi put je obeležen 2018. godine u okviru Međunarodne nedelje gluvih.
Predlog za uspostavljanje Međunarodnog dana znakovnih jezika došao je od Svetske federacije gluvih koja okuplja 135 nacionalnih udruženja gluvih ipredstavljaju oko 70 miliona gluvih osoba širom sveta. Generalna skupština UN proglasila je 19. decembra 2017. godine 23. septembar Međunarodnim danom znakovnih jezika kako bi se podigla svest o značaju znakovnog jezika u punom ostvarivanju ljudskih prava gluvih osoba. Odabran je ovaj datum jer je na taj dan 1951. godine osnovana Svetska federacije gluvih, čiji je jedan od glavnih ciljeva očuvanje znakovnih jezika i kulture gluvih kao preduslova za realizaciju ljudskih prava gluvih osoba.
Međunarodni dan znakovnih jezika je jedinstvena prilika da se podrži i zaštiti jezički identitet i kulturna raznolikost svih gluvih osoba i drugih korisnika znakovnog jezika. Prema podacima Svetske federacije gluvih, u svetu ima više od 70 miliona gluvih. Više od 80% njih živi u zemljama u razvoju. Zajedno, oni koriste više od 300 različitih znakovnih jezika.
Znakovni jezici su potpuno razvijeni prirodni jezici, strukturno različiti od govornih jezika. Postoji i međunarodni znakovni jezik, koji gluvi koriste na međunarodnim sastancima i neformalno na putovanjima i druženjima. Ovaj nefromalni jezik smatra se pidžin oblikom znakovnog jezika koji nije tako složen kao prirodni znakovni jezici i ima ograničen leksikon.
Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom prepoznaje i promoviše upotrebu znakovnih jezika. Konvencija jasno pokazuje da su znakovni jezici po statusu jednaki govornim jezicima i obavezuje države članice da olakšaju učenje znakovnog jezika i promovišu jezički identitet zajednice gluvih.
Rezolucija kojom se utvrđuje ovaj dan potvrđuje da je rani pristup znakovnom jeziku i uslugama na znakovnom jeziku, uključujući kvalitetno obrazovanje dostupno na znakovnom jeziku, od vitalnog značaja za rast i razvoj gluve osobe i od ključnog značaja za postizanje međunarodno dogovorenih razvojnih ciljeva. Osim toga, prepoznaje važnost očuvanja znakovnih jezika kao dela jezičke i kulturne raznolikosti i naglašava princip ništa o nama bez nas u radu sa zajednicama gluvih.
Izvor: Sign languages unite us!