Postoji mnogo uređaja koji omogućuju da osobe sa senzornim invaliditetom žive samostalnije.
Na primer naočare koje u realnom vremenu titluju sagovornika gluve osobe ili pametan štap za kretanje za slepe i slabovide osobe koji detektuje prepreke preko ultrazvučnih talasa.
Slepe i slabovide osobe mogu koristiti uređaj koji mogu prikačiti za naočare i kada se okrenu u pravcu određenog teksta i izdaju glasovnu komandu ili prstom pritisnu taster, uređaj će pročitati tekst naglas. Ovaj uređaj se takođe može iskoristiti za prepoznavanje određenih proizvoda i lica.
Razvoj ovog, i sličnih, uređaja često podrazumeva istu tehnologiju koja se koristi u drugim oblastim, poput autonomne vožnje. Tehnologija veštačke inteligencije koja se koristi za samovozne automobile, korisna je i za pešake sa oštećenim vidom. Upravo uz takvu tehnologiju funkcioniše bajped, uređaj koji pomaže slepim i slabovidim osobama da se kreću kroz grad. Kamere ugrađene u uređaj detektuju prepreke pod uglom od 170 stepeni i upozoravaju korisnike proizvodeći različite 3D zvukove.
Zamislite to ovako: ako se objekat kreće prema korisniku uređaja i postoji rizik od sudara, onda ga bajped upozorava zvukom. Slično parking-asistenitima u modernim automobilima. Ako je objekat sa leve strane korisnika, onda će se i zvuk čuti sa leve strane – kaže Bruno Volmer, suosnivač bajpeda.
Zvuci ukazuju na to gde se nalazi prepreka. Različiti zvuci označavaju da li je pred korisnikom automobil, osoba ili klupa. Programeri vide bajped kao dodatak štapu za hodanje s jednom velikom prednošću – bajped upozorava korisnike i na prepreke u nivou glave!
Postoji još jedan mali pametan uređaj sa sličnim karakteristikama, s tim što se kači na klasičan beli štap koji koriste slepe i slabovide osobe. Ovaj uređaj je nazvan We walk (Mi hodamo) i koristi ultrazvučne senzore i vibrira kad se u blizini nalazi prepreka. Korisnici mogu povezati uređaj sa svojim telefonom preko blututa, a zatim upotrebiti tačped za pristup Gugl mapama i virtuelnim asistentima. I sve to bez kontakta sa telefonom.
Za gluve i nagluve osobe postoje tzv. pametne naočare koje omogućuju korisnicima da čitaju razgovore u realnom vremenu jer uređaj konvertuje izgovorene reči u titlove koji se prikazuju u vidnom polju osobe koja nosi naočare.
Uključena sam u razgovor bez ikog da posreduje! Vidim tebe i vidim titl! – ushićeno je rekla Dajana Martin kada je po prvi put isprobala pametne naočare sa svojom prijateljicom Žaklin Pres iz kompanije XRAI Glass. To je sasvim novi način komunikacije zasnovan na tehnologij u čijoj je pozadini ideja koju svi dobro poznajemo iz filmova – titlovanje. Ali ove naočare koje proširuju stvarnost pretvaraju izgovorene reči u tekst i simultano ga projektuju u vidno polje osobe koja ih nosi. Ovo omogućuje da razgovori za gluve osobe budu inkluzivniji, kako objašnjava Stiv Kramp, osnivač udruženja gluvih i nagluvih osoba DeafKidz International iz Brajtona.
Možda neću uhvatiti svaku reč, ali mogu da osetim narativ u realnom vremenu, a što mi omogućuje da budem informisan, da budem uključen i da donosim odluke, jer znam šta se govori – kaže Stiv Kramp
Algoritam za prepoznavanje govora brzo pretvara govorni jezik u pisanu reč.
Uzimamo audio-strim s mikrofona na naočarima, a zatim ga provlačimo kroz deo softvera za transkripciju, koji pretvara zvuk u titlove. Mi uzimamo te titlove i ubacujemo ih u vidno polje osobe osobe koja naočari nose – kaže Den Skarf, direktor kompanije XRAI Glass.
Izvor: SHIFT DW 2022, N1 HD Srb, emitovano 20.6.2023. između 7.00 i 7.35;