Komunikacija se može ostvariti i putem muzike. Američki plasač Robert Veksler ima za cilj da muziku učini pristupačnom svim ljudima, bez obzira na njihove fizičke ili mentalne sposobnosti.
Kako bi bilo kad bi svi mogli da plešemo, ili kad bi čak i najmanji pokret proizvodio zvuk?
To je bilo pitanje koje je Robert Veksler postavio sebi i na koje je odgovor našao u aplikaciji koju je samostalno razvio i koju je nazvao Kompozitor pokreta (MotionComposer).
Verujem da smo svi mi plesači, da smo svi muzičari, i to je princip na kom počiva Kompozitor pokreta (MotionComposer). Omogućava nam svima da osetim te instikte i brine o tome da svi imamo jednake mogućnosti da se izrazimo kroz pokret – kaže Robert Veksler.
Već sredinom sedamdesetih Rober Veksler je u Njujorku počeo da eksperimentiše s praćenjem pokreta. Snimao je plesne pokrete pomoću telesnih senzora, a zatim pretvarao podatke pokretu u zvuke.
To je postaviolo osnove za Kompozitora pokreta (MotionComposer), aplikaciju koja stvara zvuke na osnovu kretanja ljudi. Da bi se to postigl, 3D kamera snima pokrete osobe. Softver zatim pretvara sekvence u odgovarajuće zvuke. Sistem detektuje čak i najmanje pokrete. Kompozitor pokreta (MotionComposer) se koristi na terapeutskim klinikama i u inkluzivnim školama. Mnogi su dirnuti mogućnošću da se umentički izraze kroz pokret.
Većina ljudi preplavljena je emocijama i radošću. Nije neobično videti ljude koji plaču na našim radionicama. Suze radosnice! – kaže Robert Veksler.
Kao plesač, Robert Veksler se često nalazio u centru pažnje, a sa Kompozitorom pokreta (MotionCompozerom) kreirao je pozornicu za ljude koji su prethodno uglavnom bili isključeni sa pozornice.
Volim da učestvujem u razvoju tehnologije koja pomaže ljudima da se bolje izraze. I ako pomaže osobama sa invaliditetom da se osećaju sigurno, samouvereno i uključeno u društvo, onda smo napravili mali korak napred.
Izvor: SHIFT DW 2022, N1 HD Srb, emitovano 20.6.2023. između 7.00 i 7.35