Komitet za prava deteta bio je domaćin 93. sednice od 8. do 26. maja 2023. godine. Tokom sednice, evropske države Finska, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske su bile predmet zapažanja Komiteta. Uopšteno govoreći, individualni razvoj i socijalna integracija dece sa smetnjama u razvoju smatrani su glavnom obavezom država članica.
Finska: Komitet pozdravlja Drugi nacionalni plan o Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom. Međutim, i dalje postoji zabrinutost oko jednakog obrazovanja, institucionalizacije, aktivnog učešća u društvu i uključivanja dece sa smetnjama u razvoju. Komitet podstiče deinstitucionalizaciju dece sa smetnjama u razvoju kroz davanje prioriteta uslugama u porodici i zajednici. Pored toga, kako bi se garantovalo aktivno učešće dece sa smetnjama u razvoju u različitim poslovima u društvu, Komitet preporučuje da se olakša pristup neophodnim informacijama i da se dobije „odgovarajuća komunikacijska podrška u svim odlukama koje ih se tiču“.
Francuska: Jednako obrazovanje, kao i nasilje, suštinski su problemi u proceni Komiteta o položaju dece sa smetnjama u razvoju u Francuskoj. Takođe, institucionalizacija dece sa smetnjama u razvoju, posebno one iz autističnog spektra, bila je među ključnim pitanjima. Komitet se nada da će sledeća Nacionalna strategija za autizam uspostaviti praćenje psihijatrijskih usluga koje se pružaju deci sa smetnjama u razvoju. Komitet apeluje na državu članicu da usvoji pristup invalidnosti zasnovan na ljudskim pravima i uspostavi sveobuhvatnu strategiju za inkluziju dece sa smetnjama u razvoju.
Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske: Komitet se fokusirao na isplate socijalne pomoći za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice. To je da se izbegnu negativni uticaji nedavnih socijalnih politika na njihov život i da se osigura da su „plaćanja dovoljna da obezbede njihovo pravo na adekvatan životni standard“. Štaviše, da bi se olakšao pristup obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim uslugama u pravo vreme, Komitet traži neke uslove za ranu akciju. Komitet preporučuje državi članici da „smanji vreme čekanja i ojača sistem za rano otkrivanje i intervenciju, uključujući decu sa autizmom i razvojnim poremećajima“.
Izvor: EDF Women’s Voice Newsletter, Issue 45, jul 2023.