Pronaći posao i zaposliti se izazovno je za većinu osoba s invaliditetom, a može biti još teže ako imate poremećaj učenja, jer poslodavci imaju pogrešna predubeđenja o vašim veštinama i stupnju inteligencije za rad.
Savetnica za osobe s invaliditetom iz Engleska, Ema Šepard, koja pruža podršku osobama sa invaliditetom pri zapošljavanju i samozapošljavanju, otklanja neke od zabluda i daje praktične savete o tome kako dobiti posao ako imate poremećaj učenja. Mnogi njeni saveti ujedno su korisni za osobe sa fizičkim i(li) senzornim invaliditetom, kao i hroničnim stanjima.
Imala sam sreće da ostvarim uspešnu karijeru u oblasti ljudskih resursa i podrške pri zapošljavanju, ujedno vodim sopstveni posao pod nazivom Hajde da pričamo o invaliditetu (Let’s Talk Disability), a živim sa Ehlers-Danlosovim sindromom.
Kad sam bila mlada, nikada me nisu pitali želim li da radim, nego se podrazumevalo da ću raditi. Pitali su me kakav bih posao volela da imam i niko me nije čudno gledao kad sam govorila da želim da budem kozmetičarka, policajka ili forenzičarka (da, to su bile moje stvarne želje).
Drugačije je ako imate poremećaj učenja.
Samo 5.9% osoba s umerenim teškoćama u učenju radi. To je statistika koja se godinama ne menja.
Savetima koji slede ne samo da želim da podržim osobe sa poremećajem učenja da se zaposle, nego i da usmerim poslodavce ka alternativnim načinima zapošljavanja i ukažem im na prednosti koje time mogu ostvariti u svojim radnim okruženjima.
Sticanje radnog iskustva i razvoj veština
Za početak je važno steći radno iskustvo kako biste razvili određene veštine. Ovo se razlikuje od volontiranja, jer ima ograničeno trajanje i jasnu nameru sticanja konkretne veštine.
Prva zamerka koju poslodavci imaju pri zapošljavanju diplomiranih studenata je nedostatak radnog iskustva i veština (kao što su dolazak na posao na vreme, komunikacione veštine i slično).
Početkom prošle godine pokrenula sam M’s Café, kafić za mentalno zdravlje i teškoće u učenju, u kojem nudim mogućnost sticanja radnog iskustva. Među zaposlenima imam devojku sa poremećajem učenja i ADHD-om. Naučila je kako da se ophodi prema gostima, da prima narudžbe, kako da komunicira na radnom mestu – što joj je pomoglo u razvoju samopouzdanja. To su veštine koje se uče isključivo na poslu, ne iz knjige.
Kreativan CV
Uvek je dobro ako imate čime da ažurirate svoj CV, da pridodate nešto aktuelno, pogotovo ako dugo niste radili.
Videla sam na stotine radnih biografija i sve mogu izgledati isto – što nije dobro. S druge strane, verzija koju ja preferiram može biti verzija koja se nekome drugom ne dopada.
Neke organizacije uopšte ne prihvataju radne biografije, nego prijave putem njihovih formulara i obrazaca. Ako vam to nije pristupačno, predlažem da pitate poslodavca možete li se prijaviti na alternativni način.
Volim personalizovane radne biografije koje opisuju ko ste i šta tražite, napisane u prvom licu. – Kompetentan timski igrač, sposoban za individualni rad, poseduje 10 godina iskusva u… – zvuči kao bilo ko. Ovako počinje moja biografija: – Više od 23 godine radim u servisima podrške za osobe s invaliditetom i one koji se suočavaju sa dodatnim preprekama pri zapošljavanju, u oblasti ljudskih resursa kao stručnjakinja za jednakost, različitost i inkluziju. Sviđalo vam se to ili ne, dobijate jasniju sliku o tome ko sam.
Teže je napisati CV ako nemate mnogo iskustva, ali sigurno posedujete veštine iz svakodnevnog života koje su primenjive u radu: organizacione veštine, poštovanje rokova, razrešavanje sukoba i sl.
Razmislite o opisnim rečima koje su u skladu sa oglasom za posao, na primer: inovativno, savesno, precizno, pouzdano, taktično, logično, lojalno, snalažljivo.
U uvodnom delu možete istaći lična postignuća i šta je to što tražite od posla. Veštine se ne stiču samo u radnom okruženju.
Beneficije u odnosu na platu
Neke osobe s invaliditetom zabrinute su da će izgubiti beneficije ukoliko se zaposle, što ih može ostaviti bez dovoljno sredstava za pokrivanje svih troškova.
Ukratko, verovatno će doći do promena po pitanju beneficija, ali sveukupno, finansijski bi trebalo da budete u boljem položaju, pogotovo ako radite više od 16, 24 ili 30 sati nedeljno.
U januaru 2023. Vlada Velike Britanije objavila je predložene planove kako bi se osobama koje primaju invalidninu omogućilo da nastave da je primaju i nakon što se zaposle. Cilj je vratiti što više ljudi na posao. Navedena je preporuka za ukidanje procene radne sposobnosti koja se koristi za razmatranje da li neko ima prava na beneficije ili ne. Ovo bi se moglo zameniti postupkom koji od podnosioca zahteva traži da pokaže kakav bi posao mogao da radi. Detaljan dokument o zdravlju i invalidnosti, sa detaljima novih planova tek treba da se finalizuje tokom proleća.
Alternativni intervju i probni rad
Jedan od važnih koraka je razgovor s poslodavcem, u cilju iznalaženja alternative tradicionalnom intervjuu za posao. Teško je sesti pred poslodavca ili komisiju i reći zašto ste najbolja osoba za posao. Kad tome pridodate poteškoće u učenju, još je teže i stresnije.
Neke od osoba kojima sam pružala podršku naprosto utihnu u razgovorima s poslodavcem, dok ja iznutra vičem: – Hajde, znaš kako se ovo radi, videla sam stotinu puta, samo im reci. Ali ne mogu ništa da preduzmem, to nije moj intervju.
Radni razgovor i probni rad
Radni razgovor znači da obavljate posao tokom kratkog vremena. Probni rad je nešto slično, ali traje duže. Na radnim razgovorima kandidati imaju veće šanse za dobijanje posla. Zapošljavanje je skupo i tokom godina videla sam mnoštvo grešaka, jer na primer, neko ima dar brbljanja tokom intervjua, a na kraju se pokaže da nije odgovarajuća osoba za posao.
Intervju zasnovan na teoriji
Intervju zasnovan na teoriji postaje sve popularniji među poslodavcima. Tokom tih intervjua suočavaće vas s određenim situacijama i pitati kako biste reagovali. Na primer: – Šta biste uradili da otkrijete požar u skladištu? U teoriji biste rekli da ćete podići uzbunu, pozvati vatrogasce, pokrenuti evakuaciju zgrade.
Intervju zasnovan na kompetencijama
Intervju zasnovan na kompetencijama pokazao bi šta ste radili u prošlosti, jer je pretpostavka da, ako ste se na određen način ponašali u prošlosti, isto ćete činiti i ubuduće.
Na primer: – Recite mi, šta se dogodilo kad ste poslednji put otkrili požar u skladištu, kakav je bio ishod? Realno iskustvo je možda bilo različito od imaginarnog, možda vas je obuzela panika, niste mogli da reagujete. Važno je napomenuti da poslodavac želi da vas oceni za situaciju ili zadatak, radnju i rezultat. Mnogi ljudi, prema mom dosadašnjem iskustvu, zaboravljaju rezultat.
Na osnovu opisa posla, možete orijentaciono utvrditi koja će se područja pokrivati tokom intervjua.
Ipak, dobro je da imate na umu da bi poslodavci hteli da dodaju nasumična pitanja za koja se ne možete pripremiti. Na primer: – Da ste voće / piće / životinja, šta biste bili?
Bez obzira na to kakvu vrstu intervjua radite, važno je da se pripremite.
Razumna prilagođavanja
Po zakonu, poslodavac vam mora ponuditi mogućnost razumnih prilagođavanja, a vi imate pravo da ih tražite. Prilagođavanja podrazumevaju minimalna ili nikakva finansijska ulaganja.
Na primer, možete da tražite odštampan umesto elektronskog obrasca za prijavu, opciju za podnošenje video prijave, traženje pitanja za intervju unapred ili radni intervju umesto tradicionalnog (da praktično pokažete da možete da obavite posao, a ne da pričate o tome).
Nakon zaposlenja, prilagođavanja mogu biti kasnije počinjanje i kasnije završavanje radnog vremena, kako biste izbegli gužvu i stres, radno mesto bliže prozora, izlaza ili toaleta.
Postoji i procena finansijske podrške, ukoliko je potrebno obezbediti asistivnu tehnologiju, komunikacionu podršku, redovno korišćenje taksija i slično.
Resursi za zapošljavanje osoba s poteškoćama u učenju
Ostanite motivisani i organizovani. Može biti obeshrabrujuće kad vas poslodavac odbije i teško je to ne doživeti lično, ali nastavite dok se ne dogodi.
Postoje usluge podrške pri zapošljavanju, stažiranje uz podršku, radna mesta prilagođena osobama s invaliditetom, organizacije za zapošljavanje.