Roditelji s autizmom, kao i druge osobe s invaliditetom, mogu se dobro brinuti za svoju decu. Važno je da razumete svoje jake i slabe strane. Ako tražite podršku u nekim od izazovnih aspekata roditeljstva, ne znači da ste loši roditelji. Podrška će vam omogućiti da naučite kako da na najbolji način odgovorite na potrebe svoje dece. U nastavku su neke od mogućih strategija za roditelje iz spektra autizma: kako da se zalažete za sebe i pronađete podršku.
- Napravite rutine koje dobro funkcionišu za vas i vašu porodicu. Mnogi roditelji smatraju da je korisno rastaviti zadatke na jasne korake, kako biste ih lakše razumeli i realizovali. Koristite telefonske aplikacije, kalendare, rokovnike, samolepljive papire i vizualne podsetnike.
- Sastavite popis potrebnih stvari, to će vam pomoći da organizujete misli. Na primer, ako želite pomoć u razgovoru sa detetovim učiteljem o njegovim ocenama, napišite šta vam je najizazovnije u tom razogovoru. Zatim dajte taj spisak nekome kome verujete, supružniku, prijatelju, terapeutu, da vam pomogne u daljem planiranju.
- Povežite se s drugim roditeljima iz spektra. Biti u blizini ljudi koji su prošli kroz slične izazove s kojima se suočavate često je od pomoći. Dobićete korisne, primenjive i praktične savete. Biti deo zajednice ujedno je vid emotivne podrške. Postoji verovatnoća da će majke iz spektra biti depresivnije pre i nakon rođenja deteta. Povežite se s drugim roditeljima putem društvenih mreža, grupa podrške, formalnih terapijskih grupa.
- Potražite podršku terapeuta i drugih stručnjaka. Neke osobe iz spektra imaju poteškoće u izvršnim funkcijama (planiranjem i organizacijom), društvenim interakcijama i administracijom. To može otežati suočavanje s lekarima, učiteljima, saradnicima. Obezbedite nekoga ko će vam biti vodič u tim zbunjujućim procesima.
- Svako komunicira na drugačiji način. Neke osobe iz spektra radije komuniciraju putem mejla ili četa. Drugi vole razgovore uživo ili putem telefona. Recite ljudima koja vrsta komunikacije vam najviše odgovara.