U svakodnevnom životu svi doživljavamo promene, menjamo svakodnevne aktivnosti ili odlazimo na različita mesta. Kad govorimo o premenama rutine ili završetku jedne aktivnosti i započinjanju druge, govorimo o prelazima, odnosno, tranziciji.
Za neke osobe s autizmom promene su veći izazovi nego za neurotipične. Svaka se osoba drugačije nosi s tranzicijama. Deca se suočavaju sa različitim promenama tokom školovanja:
- promena rutine u nastavi;
- drugačija učionica;
- promena učitelja / nastavnog osoblja;
- polazak u predškolsko;
- polazak u osnovnu školu;
- promena razreda;
- promena škole;
- prelaz iz osnovne u srednju školu;
- prelaz iz škole na posao.
Kako podržati dete s autizmom tokom ovih prelaza?
1. Napravite tranzicioni plan.
To je pisani plan za podršku u suočavanju s promenama rutine ili okruženja. Plan može biti kratak ili vrlo detaljan, zavisno od potreba deteta i vrste prelaza koji se planira. Dobro razvijeni planovi mogu pomoći detetu da uspešno upravlja promenama i prelazima. Planove je najbolje izraditi u saradnji sa detetom (ukoliko je moguće), aktuelnom školom i školom u kojoj će dete nastaviti školovanje. Važno je odrediti ključnu osobu za podršku kojoj se dete može obratiti sa svim pitanjima i dilemama.
2. Kreirajte vizualne materijale.
Vizualni materijali pomažu osobama iz spektra u razvoju veština, komunikaciji i većem stepenu samostalnosti. Mogu uključivati realne objekte, štampane slike, videozapise, crteže i pisane reči. Možete izraditi vizualni raspored časova.
3. Posetite novu učionicu ili školu nekoliko puta tokom rapusta.
Ako to učinite pre početka školske godine, pomoći ćete detetu da se upozna sa okolinom bez buke i gužve. Tokom tih poseta, možete detetu pokazati različite prostore u kojima će boraviti i objasniti mu kako se u njima ponaša. Na primer: Ovo je kantina, ovde možeš kupiti užinu, u kantini svi morate stajati u redu iza žute linije i čekati svoj red.
4. Upoznajte učuteljicu pre početka školske godine.
Možete porazgovarati o detetovim jakim stranama i interesovanjima, načinima podrške i preferiranim stilovima komunikacije. Važno je da uspostavite partnerski odnos sa detetovom školom.
5. Vežbajte zajednički odlazak u školu.
Ukoliko se dete vozi autobusom, pokažite mu gde da čeka prevoz, kako da kupi kartu, gde da sedne, na kojoj stanici da izađe.
6. Usredsredite se na detetove snage i interesovanja.
7. Istaknite ono što će ostati nepromenjeno.
Promene se događaju, ali mnoge stvari ostaju iste.
8. Podučite dete veštinama koje će mu pomoći u tranziciji.
Naučite dete kakvu odeću da nosi u školi, kako da otvara kutije s hranom, kako da koristi javni toalet, kako da protumači raspored časova, kako da uspostavi komunikaciju sa drugovima iz razreda.
9. Igranje uloga.
Pomozite detetu da vežba kako da razgovara o proteklom raspustu, izradite nekoliko fotografija sa odmora kako biste ga podstakli.
10. Fotografišite novo okruženje.
Dete će posmatranjem slika zapamtiti gde se šta nalazi, znaće gde je miran prostor.