Prošle godine u Velikoj Britaniji prijavljeno je 11 000 zločina iz mržnje prema osobama s invaliditetom, a samo 1% prijava je procesuirano.
Zločin iz mržnje je krivično delo koje targetira karakteristike žrtve kao što su rasa, religija, seksualna orijentacija ili invaliditet.
Studentkinja doktorskih studija, Cassie Lovelock iz Londona, kaže za BBC da je mnogo puta doživela fizičko i verbalno zlostavljanje na osnovu invaliditeta.
Cassie ima naslednu neuropatiju, retko stanje sa simptomima nalik multiploj sklerozi, zbog čega često koristi invalidska kolica.
Jednom prilikom, dok je čekala svog dečka ispred prodavnice, dvojica pijanih muškaraca zgrabila su njena kolica i gurnula su je niz ulicu, dobacujući joj seksualne komentare.
Dozivala je pomoć, ali su je prolaznici ignorisali.
Drugom prilikom, Cassie je u autobusu gurnula žena, s namerom da prostor za korisnike kolica zauzme svojim kolicima za bebu.
– Bilo je veoma ponižavajuće – kaže Cassie. – Vozač autobusa svedočio je incidentu, pomogao je Cassie, a drugoj ženi nije dopustio da putuje.
Cassie kaže da su svi incidenti koje je doživela – uključujući i vikanje na ulici i optužbe za lažiranje invaliditeta – suštinski povezani sa njenim invaliditetom. Ali, nije odmah prijavila te incidente, jer nije bila sigurna da će se smatrati zločinima iz mržnje.
S obzirom na to da osobe s invaliditetom često ne prepoznaju da su izložene zločinima iz mržnje, broj prijava mogao bi biti samo vrh ledenog brega. Zločin iz mržnje na osnovu invaliditeta klasifikovan je kao svako krivično delo koje je motivisano nečijim invaliditetom ili poimanjem invaliditeta.
Među prijavljenim zločinima koji nisu procesuirani, u oko 50% slučajeva razlozi su bili odustajanje žrtve ili poteškoće s dokazima, uprkos tome što postoji imenovani osumnjičeni, ili policija nije uspela da pronađe osumnjičenog.
Važno je da žrtva zapamti što više informacija: sve što uoči, vidi ili čuje, datum, vreme, lokacija, pri čemu cela zajednica treba da odigra svoju ulogu.
Ako svedičite zločinu, možete biti podrška nakon incidenta, dajte sve informacije o tome što se dogodilo.
Ministarstvo unutrašnjih poslova takođe je objavilo svoje statističke podatke o zločinima iz mržnje. U izveštaju stoji da je zabeleženo 14 242 zločina iz mržnje na osnovu invaliditeta u godini koja se završava martom 2022. U odnosu na prethodnu godinu, primetan je porast od 43%. Od 2017/2018. godine, cifra se udvostručila, uključujući krivična dela uhođenja i uznemiravanja, kao najčešće zabeležene zločine iz mržnje prema osobama s invaliditetom.
Nakon razmišljanja o incidentima, Cassie je prijavila dvojicu muškaraca policiji. Primila je poziv nadležnog službenika i dobila je broj slučaja, a nakon toga se ništa nije dogodilo. Cassie nastavlja da radi na doktoratu, ali kaže da zastrašujuća iskustva ostaju s njom i utiču na njenu svakodnevicu – više ne kupuje na istim mestima, niti koristi isti javni prevoz.
– Još uvek sam anksiozna – šta ako se nešto desi?