Lekari koriste različite izgovore kako bi namerno odgovorili osobe s invaliditetom od svojih usluga – navodi se u novom istraživanju o diskriminaciji ove populacije u oblasti zdravstvene zaštite.
U fokus grupama lekari su opisali donošenje strateških odluka o odbijanju pružanja zdravstvenih usluga osobama s invaliditetom. Navode da su pacijentima s invaliditetom govorili da će im trebati specijalizovane usluge, izjavljujući: – Ja nisam lekar za vas. U drugim slučajevima govore da, jednostavno, ne primaju nove pacijente.
Nalazi prolizilaze iz nove studije objavljene ovog meseca u časopisu Health Affairs. Istraživanje je zasnovano na fokus grupama koje su krajem 2018. godine sproveli istraživači Medicinskog fakulteta Nortvestern i Masačusets i Medicinske škole Harvard. U fokus grupama učestvovalo je dvadeset dvoje lekara opšte prakse i specijalista, odabranih iz nacionalne baze podataka.
Mnogi učesnici opisali su prilagođavanje osobama s invaliditetom kao opterećenje, a neki su koristili neprihvatljivu terminologiju (npr. mentalno retardirani). Lekari su često navodili da osobe s invaliditetom čine mali broj pacijenata, zbog čega je teško opravdati postojanje pristupačne opreme. Ujedno su pokazali veoma malo znanja o svojim obavezama prema Zakonu o osobama s invaliditetom, a jedan od učesnika je sugerisao da je zakon usmeren protiv lekara.
Najnovija studija temelji se na nalazima objavljenim ranije ove godine, koji su dobijeni na osnovu anketiranja 714 lekara (od strane istog istraživačkog tima). Samo 56% lekara koji su učestvovali u anketi reklo je da su osobe s invaliditetom dobrodošle u njihovim ordinacijama, a samo 41% kaže da osobama s invaliditetom mogu pružiti isti kvalitet usluge kao svim drugim pacijentima. Više od trećine anketiranih lekara izjavilo je da imaju malo ili nimalo znanja o svojim zakonskim obavezama.
Posmatrani u celosti, odgovori dobijeni putem fokus grupa i anketiranja daju sadržajnu i duboko zabrinjavajuću sliku lekarskih stavova i njihovog odnosa prema pružanju medicinskih usluga osobama s invaliditetom.
Nalazi ukazuju na to da predrasude imaju veliki uticaj na zdravstvenu zaštitu osoba s invaliditetom, više od 30 godina nakon usvajanja zakona koji zabranjuje diskriminaciju prema osobama s invalditetom u Americi.
Pristrasnost i diskriminatorni stavovi lekara doprinose različitom tretmanu osoba s invaliditeotm u medicinskom sistemu, odnosno, održavaju nejednak pristup prema najranjivijim pacijentima.