Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD) je ozbiljniji oblik predmenstrualnog sindroma (PMS). Prouzrokuje niz emocionalnih i fizičkih simptoma svakog meseca, nedelju ili dve nedelje pre početka menstruacije.
PMDD se javlja u lutealnoj fazi menstrualnog ciklusa (period između ovulacije i početka menstruacije). Lutealna faza u proseku traje dve nedelje, mada može biti kraća ili duža. U tom periodu PMDD simptomi mogu biti svakodnevni, ili će se javiti tokom nekoliko dana unutar lutealne faze.
Mnoge žene doživljavaju umerene simtpome PMS-a. Kad je u pitanju PMDD, simptomi su mnogo gori i mogu imati ozbiljan uticaj na život žene. PMDD smanjuje radne sposobnosti, otežava socijalizaciju i utiče na partnerske veze. U nekim slučajevima može da vodi i u siucidne misli.
– Najbolji način da to opišem je da, jedanput mesečno, kao da pritisnem dugme za samodestrukciju i doslovno dopustim da se moj (inače srećan i zadovoljavajući) život uruši u samog sebe. Kad se mračne misli podignu i raščiste, naredne dve nedelje se sastavljam.
Simptomi PMDD-a su individualni, a među najčešćim su:
- promene raspoloženja;
- uznemirenost ili plačljivost;
- manjak energije;
- nedostatak interesovanja za aktivnosti u kojima inače uživate;
- osećaj beznadežnosti;
- suicidne misli;
- bes, razdražljivost;
- anksioznost;
- napetost, kao da ste na ivici;
- osećaj preplavljenosti i nedostatka kontrole;
- otežana koncentracija.
Fizičke senzacije i ponašanje:
- preosetljive i otečene grudi;
- bol u mišićima i zglobovima;
- glavobolje;
- osećaj nadutosti;
- promene apetita, kao što su prejedanje ili žudnja za specifičnom hranom;
- problemi sa spavanjem;
- pojačan bes, konflikti sa ljudima iz okruženja;
- uznemirenost, naročito ako osetite da vas drugi odbijaju.
– U ponoru PMDD-a, nastojim da se povučem i da ne izlazim iz kreveta. Tad sam vrlo depresivna, a moja anksioznost doseže do neba. Obuzme me umor i oči mi se sklapaju. Spavam 18 sati dnevno.
Šta prouzrokuje PMDD?
Nije u potpunosti poznato, ali istraživači veruju da je PMDD prouzrokovan preosetljivošću na hormonske promene. Drugi mogući uzroci i faktori koji utiču na PMDD su:
Genetika. Neka istraživanja pokazuju da je preosetljivost na promene nivoa hormona prouzrokovana genetskim varijacijama.
Pušenje. Neka istraživanja kažu da pušenje utiče na hormonsku preosetljivost.
Trauma i stres. U nekim slušajevima, PMDD može biti posledica stresnih i traumatičnih događaja, kao što su fizičko i emocionalno nasilje. Stres takođe pogoršava simptome.
Da li je PMDD mentalni poremećaj?
PMDD se obično definiše kao endokrini poremećaj, što znači da je povezan sa hormonskim stanjima. Ali, pored fizičkih simptoma, PMDD nosi niz simptoma na planu mentalnog zdravlja, kao što su depresija, suicidne misli, anksioznost. Zbog svih tih razloga, PMDD je izlistan kao problem sa mentalnim zdravljem.
Na kraju krajeva, važno je kako svaka žena doživljava i razume sopstvene simptome. Najvažnije je da ima podršku koja joj je potrebna i da nauči da upravlja simptomima.
– Jedanput mesečno, punih 30 godina doživljavam PMDD. To nije samo loš PMS. Mnogo je ozbiljnije i apsolutno mi menja život.