Evropski forum za osobe s invaliditetom objavio je dokument o nasilju prema ženama i devojčicama s invaliditetom u Evropskoj uniji, pozivajući Evropsku uniju da hitno usvoji mere prevencije, zabrane i osude svih oblika nasilja prema ženama i devojčicama s invaliditetom.
Žene i devojčice s invaliditetom i dalje se suočavaju sa višestrukom i intersekcijskomo diskriminacijom u svim životnim oblastima, pod većim su rizikom od nasilja, zlostavljanja i štetnih praksi. Nasilje se može odvijati u različitim okruženjima (uključujući institucije i specijalne škole), i poprima najrazličitije oblike, među kojima su seksualno uznemiravanje i seksualno nasilje, prisilni abortusi i sterilizacija, kao i specifični oblici nasilja.
Ne samo da su žene s invaliditetom u većoj meri izložene nasilju nego žene bez invaliditeta, nego se suočavaju sa dodatnim preprekama kad je reč o prijavljivanju nasilja, pristupu pravdi, sistemima podrške i merama zaštite.
Evropski forum za osobe s invaliditetom poziva Evropsku uniju da:
- Ratifikuje i implementira Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja prema ženama i porodičnog nasilja (Istanbulska konvencija).
- Pridoda rodno zasnovano nasilje na listu EU zločina.
- Usvoji EU direktivu kojom se inkriminišu svi oblici muškog nasilja prema ženama i devojčicama (uključujući i prisilnu sterilizaciju) i da obezbedi pomoć i podršku svim žrtvama nasilja.
- Uspostavi koordinaciono telo za zaustavljanje nasilja prema ženama i devojčicama, pod okriljem Evropske komisije koja radi na ravnopravnosti žena i muškaraca, i da ustanovi posebno odeljenje za pitanja nasilja prema ženama i devojčicama s invaliditetom.
- Osigura da rodno zasnovano nasilje bude obuhvaćeno relevantnim politikama i strategijama Evropske unije. Sve akcije treba da budu deo sveobuhvatne strategije za zaustavljanje nasilja prema ženama i devojčicama, uključujući prevenciju, podizanje svesti i deo primene EU direktive i strategije o pravima žrtava, strategije za prava osoba s invaliditetom i strategije za ravnopravnost polova.
- Prikuplja podatke i sprovodi istraživanja o uzrocima, prevalenciji i posledicama rodno zasnovanog i porodičnog nasilja. Podaci i istraživanja treba da budu raščlanjeni, kako bi dali informacije o specifičnoj situaciji marginalizovanih grupa, uključujući žene i devojčice s invaliditetom, majke i druge žene koje se staraju za rođake s invaliditetom, u različitim okruženjima među kojima su institucije, škole i radna mesta, kao i u vezi sa trgovinom ljudima. U prikupljanju podataka i istraživanju treba da učestvuju stručnjaci iz oblasti invalidnosti sa interdisciplinarnim pristupom (koji razumeju veze između invalidnosti, roda i nasilja).
- Finansira i promoviše obuke i izgradnju kapaciteta profesionalaca u državama članicama, kao što su pružaoci usluga podrške, zdravstveni profesionalci, pravnici (među kojima su i pružaoci usluga za žrtve, lekari, babice, policajci i sudije). Svi stručnjaci treba da budu obučeni o nasilju prema ženama i devojčicama, posebno oni koji rade sa marginalizovanim grupama žena, kao što su žene i devojčice s invaliditetom, uključujući i one koje žive u institucijama.
- Finansira i promoviše emocionalno i seksualno obrazovanje u državama članicama, uključujući i projektno finansiranje. Ovo bi trebalo ponuditi mladim osobama s invaliditetom koje žive u institucijama i van njih, u saradnji sa organizacijama žena s invaliditetom i ženskim grupama, uz pružanje informacija o poštovanju drugih i pravu da se kaže ne.
Violence against women and girls with disabilities in the European Union
Pripremu ovog medijskog priloga podržao je UNDP u okviru projekta “Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji III”. Stavovi izneti u medijskom prilogu su isključiva odgovornost ….IZ KRUGA – VOJVODINA i ne odražavaju nužno stavove UNDP, niti drugih učesnika u sprovođenju navedenog projekta.