Mnogi muškarci i žene još uvek menstruaciju vide kao tabu temu i neprijatno im je da o tome govore. Britanska autorka Natali Tejlor razmatra da li bi se menstrualni bol mogao smatrati vrstom invaliditeta i kako poslodavci mogu pružiti podršku ženama koje imaju ozbiljne simptome.
YouGov, internacionalna organizacija za istraživanje i analizu podataka sa sedištem u Britaniji, 2017. godine otkrila je da 91% žena ima iskustvo menstrualnog bola u određenom životnom periodu i da je 57% žena izjavilo da to nepovoljno utiče na njihove radne sposobnosti. Uprkos toj činjenici, mnoge biraju da pate u tišini.
U proteklih 40 godina stopa zapošljavanja žena u znatnom je porastu, a statistike trenutno pokazuju da u Velikoj Britaniji radi 15,1 miliona žena. S obzirom na to, krajnje je vreme da poslodavci ozbiljno shvate one dane u mesecu, da otvoreno o tome govore i da razmisle kako mogu da podrže zaposlene žene.
Da li je menstrualni bol invaliditet?
Britanski zakon o zabrani diskriminacije pokriva devet stavki, menstrualni bol nije među njima, a invaliditet jeste.
U nedavnom slučaju Davies protiv Škotskog tribunala i suda, tribunal za zapošljavanje je otkrio da fizičke posledice menopauze mogu biti u rangu invaliditeta ukoliko su dugoročne, intenzivne i utiču na sposobnost svakodnevnog funkcionisanja žene.
U slučaju gospođe Davies, reč je o jakom krvarenju, vrtoglavicama i lošoj koncentraciji, a to su sve simptomi koji se mogu pripisati menstruaciji. Dobila je odštetu u iznosu od 19 000 funti. Ovo je prvi zabeleženi slučaj u kojem su razmatrana takozvana tabu pitanja u skladu sa zakonom o diskriminaciji na osnovu invaliditeta. Ujedno podstiče spremnost drugih žena da se žale ukoliko smatraju da se prema njima nepravedno postupalo.
Sigurno da postoji ključna razlika između menstrualnih bolova i simptoma menopauze. Menstrualn bol obično se pojavljuje jednom mesečno i traje nekoliko dana, dok je menopauza proces koji traje duži vremenski period. Može li menstrualni bol biti u rangu invaliditeta? To još uvek nije provereno u sudskoj praksi, ali je verovatno da će do toga doći u nekom trenutku. Odgovor će zavisiti od činjenica, a težina i učestalost simptoma biće ključni za donošenje odluke.
Iako se menstrualni bol ne može izjednačiti sa invaliditetom kod svih žena, poslodavcima se ipak savetuje da ga ozbiljno shvate i da pruže podršku zaposlenim ženama. Poslodavci bi trebalo da razbiju postojeće predrasude o menstruaciji. Menstruacija i njeni simptomi su prirodna, redovna i normalna pojava.
Trebalo bi da poslodavci budu razumni kad je reč o učestalim i kratkotrajnim odsustvima zbog bolesti. Ako postoji obrazac koji ukazuje na ekstremne simptome bolova tokom menstruacije, što zahteva dvodnevno odsustvo svakog meseca, to bi trebalo uvažiti. Pre nego što pokrenu formalni disciplinski postupak, poslodavci bi trebalo da razumeju i istraže osnovna pitanja i da postupe razumno.
Menstruacije na različite načine i različitim intenzitetom utiče na zaposlene žene. Nekim ženama neophodan je hitan pristup toaletu zbog obilnog krvarenja, nekima treba boca tople vode, drugima su potrebni lekovi za ublažavanje grčeva. Jedan od načina da poslodavac pruži podršku je da kreira pozitivno radno okruženje, da bude fleksibilan i da razmotri zahtev zaposlene da povremeno radi na daljinu.
Iako tako nešto nije moguće na svakom poslu, svaki poslodavac može da osmisli kako će rad učiniti fleksibilnijim na dan ili dva mesečno, ukoliko je potrebno. Umesto opšte zabrane fleksibilnih radnih zahteva, trebalo bi garantovati otvoren i transparentan pristup.
Potrebna je podrška umesto osude. Sva prilagođavanja treba razmotriti sa stanovišta zdravlja i bezbednosti, ujedno treba podsticati otvoreni dijalog i osmišljati kreativna potencijalna rešenja. Ipak, ukoliko je nekoj ženi neprijatno da govori o menstrualnim bolovima, to treba poštovati.
Neke azijske zemlje otišle su korak dalje i praktikuju menstrualno odsustvo. Ta praksa je kritikovana, jer može da ojača negativne rodne stereotipe, stereotipe o ženama i menstruaciji. Potencijalni rizik je da će poslodavci izbegavati da zaposle žene, što je direktna diskriminacija na osnovu roda. Univerzalno rešnje može biti kontraproduktivno.
Pozitivan i neosuđujući stav prema temama koje se tradicionalno smatraju za tabu stvoriće pozitivno i produktivno radno okruženje i podstaći žene da otvorenije govore o danima menstruacije.