Gotovo polovina studenata koji su učestvovali u istraživanju razmatrala je odustajanje od fakulteta.
Troje od četvoro studenata sa invaliditetom kaže da im se mentalno stanje pogoršalo tokom pandemije, pokazuje novo istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji, ističući potrebu za većom savetodavnom podrškom i specijalizovanim uslugama.
Istraživanje, kojim je obuhvaćeno 1314 studenata sa invaliditetom, otkriva da 81% studenata oseća veći stepen izolacije kao posledicu kovida-19. Istraživanje je sprovela organizacija za podršku studentima s invaliditetom Randstad, oslanjajući se na anketu Nacionalne studentske unije kojom je otkriveno da svaki drugi student primećuje pogoršanje na planu mentalnog zdravlja kao posledicu pandemije.
Kovid-19 učvrstio je barijere kojima su marginalizovane grupe inače izložene, pa je neophodno obezbediti ciljanu podršku studentima s invaliditetom, studentima koji su roditelji, LGBTQ studentima, kao i studentima koji su izloženi rasnoj diskriminaciji.
Istraživanje je pokazalo da je gotovo polovina studenata s invaliditetom razmatrala odustajanje od fakulteta zbog pogoršanog mentalnog zdravlja. Sedmoro od desetoro studenata ima iskustvo kratkoročnih mentalnih stanja ili im je dijagnostikovano dugoročno mentalno stanje, ili veruju da se suočavaju sa stanjem koje nije dijagnostikovano.
Prošla godina globalno je uticala na studente s invaliditetom, a čini se da je pandemija posebno pogodila određene grupe – 84% studenata koji se izjašnjavaju kao nebinarni tvrdi da im je pandemija znatno narušila mentalno zdravlje. Stariji studenti u većoj meri prijavljuju pogođenost izolacijom i osećaj usamljenosti.
– Narušavanje mentalnog zdravlja među studentima primetno je u poslednjih nekoliko godina, a kovid-19 samo je šlag na torti. Ranjive studentske grupe osećaju se izolovano i ugroženo im je mentalno zdravlje. Univerzitetski period je nešto što menja život; u ovom trenutku, nažalost, previše studenata smatra da ta promena nije promena na bolje – kaže Charles Bentham-Wood, direktor Randstad-a.
Istraživanje sugeriše da univerziteti treba da obezbede studentima više podrške, jer dvoje od petoro studenata (38%) koji su razmišljani o napuštanju studija ukazuju na nedostatak podrške kao ključni faktor. Kao potencijalna rešenja, istraživanje navodi angažovanje većeg broja stučnjaka za pružanje savetodavne podrške studentima, jer je većina ispitanih studenata (56%) navela da im je savetovanje pomoglo da se izbore sa ličnim problemima.
Pandemija je svim studentima donela nove izazove, a većina njih smatra da bi podrška bila od koristi, bilo da je u pitanju podrška na daljinu ili uživo.